Sołectwo i fundusz sołecki. Gospodarka finansowa sołectwa w praktyce

20 października_09:00 - 13:00

329zł

Termin: 20. października Miejsce: SZKOLENIE ONLINE Cena:  329 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl

Adresaci i celeProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Podstawy funkcjonowania sołectwa jako gminnej jednostki pomocniczej zawarte są w ustawie o samorządzie gminnym. Pamiętać trzeba jednak, że prawidłowa realizacja zadań i inicjatyw sołectw wymaga znajomości nie tylko wspomnianej powyżej ustawy, ale również szeregu innych aktów prawnych, które w sposób szczegółowy odnoszą się do różnych aspektów działalności sołectwa i jego organów. Osobną kwestią są reguły dotyczące finansowania różnego rodzaju organizacji prowadzących działalność na terenie sołectw. W tym miejscu warto zwrócić uwagę choćby na przepisy o finansowaniu ochotniczych straży pożarnych, czy nową ustawę o kołach gospodyń wiejskich.

Celem szkolenia jest zapoznanie jego uczestników z obowiązującymi regulacjami prawnymi dotyczącymi przede wszystkim gospodarki finansowej sołectwa. W trakcie szkolenia będzie można dowiedzieć się na co w praktyce należy zwracać uwagę, aby proces kształtowania przedsięwzięć i inicjatyw podejmowanych na obszarze sołectw, a następnie ich realizacji przebiegał sprawnie i bezpiecznie z prawnego punktu widzenia. Omawiane zagadnienia ilustrowane będą przykładami z orzecznictwa sądów oraz organów kontroli i nadzoru.

Szkolenie jest adresowane do przedstawicieli sołectw (sołtysów, członków rad sołeckich i innych osób zaangażowanych w realizację funduszu sołeckiego), radnych, wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) – jako organów odpowiedzialnych za wykonywanie budżetu gminy, pracowników urzędów, a także przedstawicieli stowarzyszeń działających na terenie sołectw.

1. Sołectwo jako jednostka pomocnicza gminy. Konsekwencje statusu prawnego sołectwa.
2. Sołtys, rada sołecka, zebranie wiejskie.
3. Sołtys jako inkasent.
4. Statut sołectwa.
5. Reguły dotyczące prowadzenia gospodarki finansowej przez sołectwa.
6. Finansowanie stowarzyszeń realizujących przedsięwzięcia na obszarze sołectw.
7. Finansowanie ochotniczych straży pożarnych.
8. Ustawa o kołach gospodyń wiejskich.
9. Regulacje prawne związane z funduszem sołeckim.
10. Uchwała rady gminy dotycząca funduszu sołeckiego.
11. Procedury wewnętrzne dotyczące funduszu sołeckiego – ich forma i dopuszczalny zakres.
12. Kwota środków przypadających na poszczególne sołectwa i możliwość ich zwiększenia.
13. Wniosek o przyznanie środków z funduszu sołeckiego.
14. Zebranie wiejskie w sprawie wniosku o przyznanie środków z funduszu sołeckiego.
15. Przeznaczenie środków funduszu sołeckiego.
16. Realizacja przez sołectwa wspólnych przedsięwzięć.
17. Procedowanie wniosku o przyznanie środków w ramach funduszu sołeckiego.
18. Wniosek o zmianę przedsięwzięć przewidzianych do realizacji w ramach funduszu lub ich zakresu.
19. Wydatki w ramach funduszu sołeckiego.
20. Zwrot gminie części wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego.
21. Fundusz sołecki a odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
22. Funkcjonowanie sołectwa w dobie pandemii.

Radca prawny, współpracownik jednej z wiodących poznańskich kancelarii prawnych. Absolwent prawa na Uniwersytecie Gdańskim, administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowych studiów z zakresu prawa karnego skarbowego i gospodarczego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Specjalizuje się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług oraz podatków i opłat lokalnych, a także wybranych zagadnieniach z zakresu finansów publicznych. Autor licznych publikacji oraz trener prowadzący szkolenia m.in. dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl