Skargi, wnioski i petycje w postępowaniu administracyjnym

23 czerwca_09:00 - 13:00

Termin: 23. czerwca Miejsce: Szkolenie on-line Cena: 299 zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl
CelAdresaciKorzyściProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Analiza zasad postępowania w sprawach skarg i wniosków w myśl przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, a także postępowania w sprawie rozpatrywania petycji na podstawie ustawy z 11.072014 r. Omówienie orzecznictwa sądów administracyjnych, a także rozstrzygnięć organów administracji publicznej. Wskazanie na praktyczne aspekty związane z tematyką szkolenia.

Szkolenie dedykowane jest dla pracowników jednostek administracji publicznej (szeroko pojętej), którzy w ramach obowiązków służbowych zajmują się rozpatrywaniem skarg bądź wniosków, a także petycji.

Pozyskanie bądź rozszerzenie posiadanej wiedzy związanej z rozpatrywaniem petycji, a także skarg i wniosków. Analiza kazusów opartych na prawdziwych stanach faktycznych. Dyskusja i konsultacje z prowadzącym szkolenie.

Metodyka zajęć: prezentacja, analiza orzecznictwa, zadania, praktyczne przykłady.

Harmonogram szkolenia:
I. Petycje:
1) Petycja – różnice między petycją, a wnioskiem (bądź skargą).
2) Podmioty uprawnione do wnoszenia petycji.
3) Przedmiot, forma i treść petycji.
4) Postępowanie w sprawie rozpatrzenia petycji (termin i jego przekroczenie, publikowanie petycji na stronie internetowej urzędu, sposoby załatwienia petycji, petycja wielokrotna).
II. Skargi i wnioski:
1) Skarga, a wniosek – ogólne różnice.
2) Podstawa prawna (KPA, Rozporządzenie ws. organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków).
3) Zasady ogólne postępowania administracyjnego w sprawie skargi lub wniosku.
4) Podmioty uprawnione do składania skarg i wniosków.
5) Skarga – postępowanie:
 Przedmiot skargi.
 Forma i treść skargi. Skarga w sprawie zakończonej decyzją ostateczną.
 Organy rozpatrujące skargi.
 Terminy.
 Sposoby załatwienia skargi.
 Zawiadomienie o załatwieniu skargi.
6) Wniosek – postępowanie:
 Przedmiot wniosku.
 Forma i treść wniosku.
 Organy rozpatrujące wnioski.
 Terminy.
 Sposoby załatwienia wniosku.
 Zawiadomienie o załatwieniu wniosku.

Materiały szkoleniowe: prezentacja wraz z plikami w formacje pdf, jako uzupełnienie.

Prawnik, administratywista, trener, wykładowca. Autor publikacji z zakresu prawa i postępowania administracyjnego. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w organach administracji państwowej (Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, wcześniej Urząd Miasta Łodzi), a także jako wykładowca uczelni wyższych. Przeprowadził łącznie ponad 1200 godzin zajęć i szkoleń.

Przy zgłoszeniu do 1 czerwca cena za osobę to jedyna 269 zł.

Istnieje możliwość zorganizowania szkolenia w formie zamkniętej.
Zapraszamy do kontaktu.