Rozliczenie podatku VAT w projektach – kwalifikowalność podatku VAT, w tym kontrola wewnętrzna możliwości odliczania VAT w projekcie

2 lipca_09:00 - 13:00

339zł

Termin: 02. lipca Miejsce: SZKOLENIE ONLINE Cena:  339 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl
AdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Adresaci:

Szkolenia przeznaczone są dla pracowników wydziałów finansowych i księgowych jednostek samorządu terytorialnego (zarówno dla urzędów obsługujących JST, jak i jednostek organizacyjnych), a także dla pracowników instytucji kultury. Szkolenie skupia się na aspektach praktycznych omawianych problemów, odwołuje się do atu lanej praktyki organów podatkowych i sądów administracyjnych oraz poparte jest dużą ilością przykładów z działalności JST  i instytucji kultury.

1. Kwalifikowalność podatku VAT – podstawowe zasady
  • Oświadczenia o kwalifikowalności podatku VAT – możliwość i obowiązek zmiany ich zakresu.
  • Zakres obowiązków beneficjenta związany z rozliczeniem dotacji.
  1. Zakres opodatkowania podatkiem VAT
  • Podatnik VAT czynny i podatnik VAT zwolniony
  • Czynności zwolnione z opodatkowania
  • Czynności nie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT
  • Czynności opodatkowane – dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju, kwalifikacja odszkodowań, licencji, wspólnych przedsięwzięć.
  1. Podstawowe zasady odliczenia podatku VAT, a kwalifikowalność podatku w projektach
  • Omówienie podstawowych warunków  odliczenia podatku i praktyczne zilustrowanie zasad ustalania związku danego zakupu z czynnościami opodatkowanymi.
  • Analiza konkretnych przypadków (komercjalizacja, działanie w ramach konsorcjum i wspólnego przedsięwzięcia, zakup towarów i usług w związku z realizowaniem badań, wydarzeń przeznaczonych dla studentów i osób trzecich, świadczenia dla pracowników)
  • Zasady odliczania podatku w przypadku zakupu pojazdów samochodowych, wydatków eksploatacyjnych i paliwa.
  • Zdarzenia, które nie dają prawa do odliczenia podatku. Prawidłowe udokumentowanie transakcji jako warunek odliczenia.
  1. Współczynnik proporcji oraz tzw. współczynnik preproporcji i ich wpływ na kwalifikowalność podatku VAT.
  • Częściowe odliczenie podatku VAT, a rozliczenie dotacji.
  • Deklarowanie i dokumentowanie kwoty podatku VAT podlegającej odliczeniu.
  • Korekty podatku VAT (roczna, 5- i 10- letnia), a rozliczenie projektów.
  • Możliwość odzyskania podatku VAT, a obowiązek zmiany oświadczenia o kwalifikowalności podatku.
  1. Ocena kwalifikowalności podatku VAT
  • weryfikacja na etapie oceny wniosku o dofinansowanie oraz na podstawie analizy wniosku o płatność (korzystanie z portalu finansowanego MF);
  • weryfikacja podatku VAT w ramach pogłębionej procedury weryfikacji wniosku o płatność o weryfikacja – sposób oceny kwalifikowalności na podstawie weryfikacji rejestru VAT zakupowego
  • sposób postepowania w przypadku stwierdzenia, że beneficjent pomimo deklaracji odzyskał VAT (stwierdzone na etapie weryfikacji wniosku o płatność lub kontroli) – w tym czy zwrot wydatków powinien dotyczyć VAT od początku realizacji projektu, od dnia nabycia prawa do odzyskania VAT czy wydatków podlegających weryfikacji;
  • czy kwalifikowalność VAT powinna podlegać weryfikacji przez 5 lat po zakończeniu realizacji projektu, skoro oświadczenie o kwalifikowalności VAT składane z wnioskiem wskazuje na zobowiązanie: Beneficjent zobowiązuje się do poinformowania Instytucji Pośredniczącej o zmianie statusu podatkowego VAT w okresie realizacji Projektu, jak też 5 lat po jego zakończeniu, jeśli będzie to miało wpływ na prawną możliwość odzyskania VAT rozliczonego w Projekcie.
  • sposób weryfikacji braku rozliczania VAT we wniosku o płatność w związku z wsparciem pomostowym finansowym (wsparcie finansowe na rzecz osób, które otrzymały dotacje), kosztami doposażenia/wyposażenia stanowiska pracy.
  1. Kontrola wewnętrzna możliwości odliczenia VAT w projekcie:
  • Wewnętrzne zasady kwalifikowalności podatku – specyfika kontroli przed rozpoczęciem projektu, w jego trakcie oraz w fazie operacyjnej.
  • Możliwości zapewnienia u beneficjenta bezpieczeństwa prawnego w kontekście kwalifikowalności VAT w projekcie.
  • Ewidencja VAT/JPK/interpretacje indywidualne/WIS/protokoły z kontroli.

Doradca podatkowy, prawnik, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, z ponad 10 letnim doświadczeniem pracy w ogólnopolskich spółkach doradztwa podatkowego, trener z ponad 1000 godzin przeprowadzonych szkoleń oraz publikacjami w ogólnopolskich czasopismach i eksperckich portalach internetowych. Od października 2014 r. członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych,  z nadanymi uprawnieniami zawodowymi doradcy podatkowego, specjalizujący się w zakresie podatku VAT i postępowań podatkowych.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 14 czerwca cena za szkolenie to 309 zł / osobę!