Rejestr umów – nowość od 01.07.2022 r.

20 maja_08:15 - 11:30

Termin: 20. maja 2022 Cena: 369zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl

Cel i korzyściAdresaci szkoleniaProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

W dniu 1 lipca 2022 r.  zacznie funkcjonować ogólnopolski rejestr umów. Jednostki sektora finansów publicznych zobowiązane będą zamieszać w rejestrze informacje o zawartych przez siebie umowach. Dotyczyć to będzie umów o wartości przekraczającej 500 zł.

Za niewykonanie tego obowiązku grozić będzie odpowiedzialność karna.

Powyższe wynika ze zmian ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305 ze zm.) wprowadzonych ustawą z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2054). Pozornie niewielka nowelizacja rodzi jednak sporo pytań…

Szkolenie umożliwi zapoznanie się z zasadami prowadzenia rejestru umów i nabycie kompetencji pozwalających na właściwą realizację obowiązku zamieszczania umów w rejestrze.

Szkolenie polecane jest przede wszystkim:

– kierownikom jednostek sektora finansów publicznych,

– skarbnikom,

– sekretarzom,

– kierownikom wydziałów,

– osobom, które zajmują się udzielaniem informacji publicznej,

– osobom, które będą odpowiedzialne za zamieszczanie informacji o umowach w rejestrze umów.

Podczas szkolenia omówione zostaną w szczególności następujące problemy:

I Nowy rejestr umów
1. Co to takiego?
2. Jak go prowadzić?
3. Jakie jednostki mają obowiązek raportować w rejestrze o zawieranych przez nie umowach?

II Umowy zamieszczane w rejestrze

1. Czy w rejestrze zamieszczać wszystkie umowy zawarte przez jednostkę?
2. Czy zamieszczać w rejestrze umowy zawarte przed 1 lipca 2022 r.?
3. Umowy przetargowe, umowy cywilnoprawne, umowy o pracę, umowy darowizny, zlecenia – które podlegają raportowaniu?
4. Czy w rejestrze należy zamieszczać umowy zawarte:
– w formie ustnej,
– w formie pisemnej,
– poprzez e-mail,
– przez telefon,
– w formie elektronicznej,
– w formie aktu notarialnego,
– z notarialnym poświadczeniem podpisów,
– w sposób dorozumiany,
– w sposób milczący,
– poprzez przystąpienie do wykonania umowy?

III Rejestr umów a dostęp do informacji publicznej
1. Rola osoby odpowiedzialnej za udostępnianie informacji publicznej.
2. Prywatność osób fizycznych a obowiązek zamieszczania informacji o umowie.
3. Tajemnica przedsiębiorcy a obowiązek zamieszczania informacji o umowie.
4. Umowa z osobą pełniącą funkcję publiczną a obowiązek zamieszczania informacji o umowie.

IV Zamieszczanie informacji o umowie w rejestrze
1. Jak ustalić w jakiej formie umowa została zawarta?
2. Jak ustalić przedmiot umowy i jego wartość?
3. Co zrobić, gdy w umowie nie wpisano daty lub miejsca jej zawarcia?
4. Co w sytuacji, gdy strony podpisały umowę w różnych datach?
5. Strona umowy a przedstawiciel lub pełnomocnik – na co zwracać uwagę.
6. Co zrobić w przypadku podpisania aneksu do umowy?
7. Czy sposób zakończenia umowy ma znaczenie dla raportowania tej umowy?
8. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, odstąpienie od umowy, wypowiedzenie umowy i jej wygaśnięcie? Czy ma to znaczenie dla zamieszczania informacji o umowie w rejestrze umów?

V Problemy z umowami zawieranymi przez JSFP

VI Odpowiedzialność
1. Co grozi za niedopełnienie obowiązków związanych z rejestrem umów?
2. Kto jest odpowiedzialny za wprowadzanie umów do rejestru umów?
3. W jakim terminie należy zamieścić umowę w rejestrze?

radca prawny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu, praktyk, trener prowadzący szkolenia dla przedstawicieli jednostek sektora finansów publicznych, w szczególności jednostek samorządu terytorialnego, uczestniczy w obsłudze prawnej podmiotów z sektora finansów publicznych, specjalizuje się w prawie cywilnym i doradza klientom w zakresie spraw związanych z zamówieniami publicznymi, posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu wierzytelności cywilnoprawnych i reprezentacji klientów przed sądami.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 15. kwietnia cena szkolenia to jedyne 319 zł/os!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017, poz.1219 t.j.) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez RES Edukacja – Kompleksowa organizacja szkoleń s.c. przy ul. Białostoczek 15/35 z siedzibą w Białymstoku. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przez jej wycofaniem