Redagowanie pism urzędowych czyli korespondencja biurowa jako jedna z form komunikowania się

26 listopada_09:00 - 13:00

Termin: 26. listopada  Miejsce: Szkolenie on-line Cena: 459 zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl
CelProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Celem szkolenia jest usystematyzowanie wiedzy i rozwinięcie umiejętności związanych z tworzeniem i zasadami redagowania pisma, a także przypomnienie reguł dotyczących poprawności językowej i obyczajowej, obowiązujących w pismach urzędowych.

Po szkoleniu uczestnicy nabędą umiejętności z zakresu poprawnego przygotowania oraz poprawnego stosowania przepisów kancelaryjnych i korespondencyjnych. Podczas szkolenia poruszone zostaną m.in. zagadnienia prawne związane z dokumentacją i korespondencją oraz zasady obowiązujące strony postępowania administracyjnego z zakresu obiegu pism.

1. Prawo o dokumentacji i korespondencji
a. Europejski Kodeks Dobrej Administracji,
b. dokumenty i dokumentowanie w polskim prawie,
c. ochrona dokumentów,
d. dostęp do informacji publicznej.
2. Rodzaje i struktura pism urzędowych i dokumentów
a. pisma przewodnie,
b. pisma informacyjne,
c. decyzje lub postanowienia,
d. pisma sądowe.
3. Redagowanie pism – tworzenie dokumentów zrozumiałych dla odbiorcy
a. korespondencji z instytucjami, urzędami i sądami,
b. korespondencji wewnętrznej w jednostce,
c. pisma przewodnie.
4. Dostępność i prosty język w administracji
a. dostępność cyfrowa a redagowanie pism administracyjnych,
b. czym jest i po co – prosty język w administracji.
5. Sporządzanie pism
a. znaki interpunkcyjne,
b. znak sprawy, EZD,
c. skróty i zwroty grzecznościowe w korespondencji,
d. style pism urzędowych:
• urzędowo-kancelaryjny,
• memo,
• zaproszeń i życzeń,
• układ pisma blokowy i a linea.
6. Najczęstsze problemy w redagowaniu pism
a. normy wzorcowa, użytkowa, mieszana i …,
b. błędy językowe,
c. przystępny język w administracji,
d. standardy redagowania pism.

Coach, mentor, nauczyciel akademicki, ekonomista, informatyk. Trener Krajowej Szkoły Skarbowości (KSR). Od wielu lat zaangażowana jest we wdrażanie systemów zarządzania dokumentami oraz w prowadzenie szkoleń z elektroniczne obiegu i zarządzania dokumentami, w tym z obsługi systemów, tworzenia procedur związanych z obiegiem dokumentów w organizacji, instrukcji kancelaryjnej, archiwistyki, redagowania pism urzędowych, obsługi Platformy ePUAP, dostępu do informacji publicznej, ochrony danych osobowych oraz przeciwdziałania korupcji i zapobieganiu zjawiskom niepożądanym (w tym mobbing). Na co dzień kierownik Działu Rozwoju Systemów Lokalnych i Bazy Wiedzy, HelpDesk i Systemów Centralnych Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie. Konsultant krajowy w zakresie zarządzania dokumentem.
Członek zespołu Centrum Kompetencyjnego Ministerstwa Finansów ds. Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją dla Krajowej Administracji Skarbowej.
Bazuje na własnych programach tworzonych na najlepszych wzorach z uwzględnieniem realiów rynku i dostosowane do potrzeb zarówno klienta indywidualnego jak również jednostek administracji publicznej rządowej i samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw i innych jednostek organizacyjnych.

UWAGA!!

Przy zgłoszeniu do 12. listopad 2021 r. cena za osobę to jedyne 429 zł.