Rady Pracownicze w 2021 r.

ID szkolenia: 754

Tagi

członkowie, inspekcja, kontrola, ochrona, pip, praca, rada, rada_pracownicza, sąd, wniosek
Opiekun szkolenia
Brak danych

Termin: 7. maja 2021Miejsce: on-line Cena: 365 zł (+VAT)

Sylwia Głowacka
tel. 504 268 795
e-mail:sburak@res.edu.pl

Zagadnienia szkolenia

1. Podstawy prawne funkcjonowania rady pracowników
a) dyrektywa ramowa na temat warunków informowania i konsultacji z
pracownikami i Ustawa o informowaniu i konsultowaniu
b) korzyści i zagrożenia wynikające z ustawy o Radach Pracowników
c) działalność Rady Pracowników w zakładzie pracy w świetle zmieniającego się prawa
2. Cele prowadzenia dialogu społecznego
a) Dialog społeczny jako zasada porozumiewania się pracowników w firmie
– definicje dialogu społecznego (rozumienie dialogu społecznego)
– rodzaje i warunki istnienia dialogu społecznego
– dialog społeczny pomiędzy partnerami społecznymi
b) Budowanie polskiego modelu dialogu społecznego
– budowanie dialogu społecznego na poziomie zakładu pracy?
– Układy Zbiorowe Pracy – współdziałanie pracodawców z organizacjami związkowym
– Mocne i słabe strony dialogu społecznego
c) Zarządzanie jako narzędzie współpracy pomiędzy pracodawcą a Radą Pracowników
– narzędzia skutecznego zarządzania
– jak wygląda współpraca z Radą ze strony pracodawcy
3) Kompetencje Rady Pracowników
a) co może Rada w zakładzie pracy?
b) uprawnienia Rady Pracowników
c) uprawnienia rady pracowników do współtworzenia wraz z pracodawcą zakładowych aktów prawnych (Układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagradzania, regulaminy premiowania, itp.)
d) zasady pracy i współpracy Rady z pracodawcą
e) na czym polega informowanie i konsultowanie?
f) jak powinien przebiegać proces informowania Rady (pozyskiwanie informacji i ich wykorzystanie)?
g) jakie działania może podjąć Rada w przypadku braku lub niepełnych informacji?
h) różnice i podobieństwa pomiędzy Rada Pracowników a związkiem zawodowym
4) Obowiązki pracodawców wobec Rady Pracowników
a) jak powinna wyglądać współpraca pracodawcy z Radą Pracowników?
b) zakres przekazywanych informacji Radzie przez pracodawcę
– informacje gospodarcze (ekonomiczne)
– informacje wrażliwe
– konsultacja odnośnie zmian w zatrudnieniu
5. Sposoby prowadzenia konsultacji
6. Zachowanie tajemnicy
– odmowa udostępnienia informacji przez pracodawcę
– zwolnienie z zachowania poufności
– odpowiedzialność członków rady pracowników za naruszenie tajemnicy
7 Ochrona prawna członków rady pracowników
– ochrona stosunku pracy według przepisów Kodeksu pracy
– ochrona stosunku pracy według ustawy o związkach zawodowych
8. Zwolnienie z obowiązków świadczenia pracy członków rady pracowników
– ochrona członka rady pracowników a tzw. ochrona związkowa: podobieństwa i różnice.
– zwolnienia do czynności doraźnych członków rady pracowników i związku zawodowe
9. Koszty funkcjonowania rady pracowników i związków zawodowych u pracodawcy
10. Tryb i forma składania wniosków (zaskarżeń) na stanowiska pracodawcy do Państwowej Inspekcji Pracy przez radę pracowników
11. Sądowy tryb zaskarżeń decyzji pracodawcy przez radę pracowników
12. Uprawnienia PIP w zakresie kontroli realizacji praw rad pracowników i związków zawodowych u pracodawcy

Prowadzący

Były Inspektor Pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Opolu. Wieloletni trener, wykałdowca na
uczelni wyższej, który przeprowadził ponad 2000 godzin szkoleń. Specjalista z zakresu prawa pracy,
legalności zatrudnienia oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Od 1997 związany z szeroko pojętym
zarządzaniem ludźmi. Posiada doświadczenie z zakresu stosowania i interpretacji dokonywanych
przez organy państwowe oraz najlepszych praktyk stosowanych przez podmioty prywatne.