Przygotowanie projektów UE do kontroli, w tym do kontroli trwałości

3 listopada_09:00 - 14:00

Termin: 03. listopada Miejsce: online Cena: 299zł (+VAT)

Katarzyna Wardzińska
e-mail: kwardzinska@res.edu.pl
AdresaciCelKorzyściProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Szkolenie kierowane jest do pracowników beneficjentów realizujących projekty współfinansowane z Funduszy UE.

Wymagania wstępne dla uczestników: podstawowa wiedza o Funduszach Strukturalnych.

Celem kształcenia jest zapoznanie pracowników beneficjentów z najnowszym stanem aktów prawnych i Wytycznych w zakresie kontroli oraz przygotowanie personelu do kontroli prowadzonych przez uprawnione podmioty. W programie szkolenia zostanie omówiony aktualny stan regulacji jaki został wprowadzony Wytycznymi w zakresie kontroli, Wytycznymi w zakresie sposobu korygowania i odzyskiwania nieprawidłowych wydatków oraz zgłaszania nieprawidłowości oraz Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków po ostatnich zmianach.

Wiedza i umiejętności uzyskane w trakcie kursu:

• Znajomość podstaw prawnych z zakresu kontroli i wykrywania nieprawidłowości
  • Znajomość rodzajów kontroli w projektach
  • Znajomość wymogów wobec beneficjenta w związku z realizacją projektu
  • Znajomość wymogów w zakresie trwałości projektów
  • Umiejętność przygotowanie dokumentów do kontroli
  • Umiejętność archiwizacji dokumentacji projektowej zgodnie z wymogami
  • Umiejętność stosowania procedury kontradyktoryjnej

Zajęcia prowadzone będą w formie: wykład, prezentacja, omówienie praktycznych przykładów,  dyskusja

BLOK I

Podstawy prawne kontroli

– ustawa wdrożeniowa na lata 2014-2020

– Wytyczne w zakresie kontroli

– Wytyczne  w zakresie sposobu korygowania i odzyskiwania nieprawidłowych wydatków oraz zgłaszania nieprawidłowości

– Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków i Załączniki: Podręcznik wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014-2020 Zamówienia udzielane w ramach projektu oraz Trwałość w projektach współfinansowanych z funduszy UE

– umowa o dofinansowanie projektu

BLOK II

Rodzaje kontroli prowadzone w projektach UE w latach 2014-2020

– weryfikacja wydatków we wniosku o płatność

– wizyta monitorująca

– kontrola w miejscu realizacji projektu

– kontrola w siedzibie beneficjenta

– kontrola krzyżowa

– kontrola na zakończenie realizacji projektu

– kontrola trwałości

BLOK III

Przebieg kontroli i zakres czynności sprawdzających

– zakres obszarów do sprawdzenia – listy kontrolne

– uprawnienia kontrolujących

– etyka kontrolera

– obowiązki beneficjanta związane z kontrolą

– etapy kontroli

– przygotowanie dokumentacji i zespołu projektowego do kontroli

– kontrola projektów rozliczanych metodami ryczałtowymi

– procedura kontradyktoryjna i zalecenia pokontrolne

– stwierdzenie nieprawidłowości

– przechowywanie i archiwizacja dokumentacji projektowej

BLOK IV

Obowiązki związane z zachowaniem trwałości projektu

– definicja trwałości

– przesłanki naruszenia zasady trwałości

– okres trwałości

– trwałość w projektach nieinwestycyjnych

– trwałość w ramach cross-financingu w projektach EFS

– monitorowanie w okresie trwałości

– zachowanie wskaźników w okresie trwałości

– przekształcenia prawno-własnościowe Beneficjentów

Prawnik (Wydział Prawa i Administracji UMCS), specjalista z zakresu prawa europejskiego i polskiego w obszarze polityki spójności, doświadczony wykładowca i trener z 20 letnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń. Od kilkunastu lat pracuje przy realizacji programów finansowanych ze środków UE. Przygotowywał rekomendacje dotyczące formułowania kryteriów konkursowych w perspektywie finansowej 2014-2020.
Trener na szkoleniach horyzontalnych „Regulacje unijne, dokumenty strategiczne i programowe oraz logika i zasady programowania, system wdrażania i system instytucjonalny w latach 2014-2020” dla pracowników Instytucji Zarządzających i konsultantów PIFE na zlecenie MIR. Prowadził szkolenia dla Instytucji Pośredniczących PO IŚ, PO PC, PO WER i RPO z zakresu ustawy wdrożeniowej, oceny wniosków o dofinansowanie, kwalifikowalności wydatków, rozliczania projektów, kontroli, wykrywania nieprawidłowości. Specjalizuje się w szkoleniach dla beneficjentów z zarządzania projektami, realizacji projektów partnerskich, aplikowania o dofinansowanie, konkurencyjnego ponoszenia wydatków, równości szans.
Trener Krajowego Ośrodka Szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego, pełnił funkcję dyrektora w Instytucji Wdrażającej, przewodniczącego Komisji Oceny Projektów, członka Rady Koordynacyjnej Krajowego Systemu Usług dla MSP, członka Powiatowej Rady Zatrudnienia.
Przygotowywał jako ekspert opinie do wniosków o dofinansowanie w procesie oceny KOP, do projektów systemowych oraz w procedurze odwoławczej. Oceniał wnioski na innowacje społeczne. Członek jury w konkursie Dobre praktyki EFS. Kandydat na eksperta w ramach RPO Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj  .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 20. października 2021 r. cena szkolenia to 269 zł/os!