Przeciwdziałanie Przemocy w Rodzinie – Procedura „Niebieskie Karty”

20 grudnia_09:00 - 13:00

Termin: 20. grudnia Miejsce: online Cena: 299 zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl
Opis szkoleniaProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

W trakcie trwania szkolenia jest możliwość omówienia:

– wszystkich formularzy Niebieskie Karty;

-zapoznania uczestników z przykładowym Zarządzeniem o powołaniu Grupy Roboczej;

– protokołem zakończenia procedury NK;

– pismem o wgląd w sytuację rodzinną;

– wzorami wewnętrznych formularzy, dokumentujących działania w ramach procedury.

Szkolenie prowadzę w formie otwartej, każdy z uczestników szkolenia może zadawać pytania. W trakcie szkolenia prezentuję odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w formie prezentacji
w programie Power Point. Na życzenie uczestników szkolenia mogę udostępnić materiały w formie wydruku (prezentacja, formularze Niebieska Karta, itp.)

Szkolenie ma charakter otwartej dyskusji, tak aby uczestnicy mogli mi zadawać pytania i podejmować dyskusję na dany temat, gdyż praktyka pokazuje, że gminy podchodzą do tej samej problematyki w różny sposób. W związku z tym szkolenie nie ma formy wykładu.

Omawiana problematyka opiera się na wiedzy, doświadczeniu i przykładach z pracy, w ramach procedury NK. Odwołuje się także do ustawodawstwa problematyki przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Program:

1. Co to jest przemoc;

2. Co to jest procedura Niebieskie Karty;

3. Co to jest „Uzasadnione podejrzenie zaistnienia przemocy w rodzinie;

4. Formy/rodzaje przemocy:
– Przemoc fizyczna,
– Przemoc psychiczna,
– Przemoc seksualna
– Przemoc ekonomiczna
– Zaniedbanie

5. Przemoc a Konflikt;

6. Jakie podmioty są uprawnione do wszczęcia procedury Niebieskie Karty?;

7. Z jakich etapów składa się procedura i kiedy następuje jej rozpoczęcie?;

8. W jakiej sytuacji podjąć decyzję o wdrożeniu procedury Niebieskie Karty?;

9. Niebieska Karta – „A”;

10. Terminy w procedurze NK;

11. Formularz „A” a nieobecność ofiary przemocy;

12. Zadania Grup Roboczych;

13. Niebieska Karta „B”;

14. Wytyczne ustawodawcy, dotyczące czynności podejmowanych w ramach procedury NK;

15. Notatki w ramach procedury NK;

16. Zaproszenie ofiary i Wezwanie sprawcy;

17. Treść zawiadomienia do Policji o wdrożeniu procedury;

18. Brak współpracy w ramach procedury NK;

19. Kurator sądowy a wdrożenie procedury NK;

20. Dokumentowanie czynności w ramach procedury NK;

21. Protokoły z posiedzeń GR/ZI;

22. Procedura NK dla osób nie mieszkających razem;

23. Jak postąpić gdy ofiara mieszka w innej gminie niż sprawca?

24. Co w sytuacji, gdy sprawca się wyprowadza?;

25. Pismo o wgląd w sytuację rodzinną;

26. Niebieska Karta „C”;

27. Niebieska Karta „D”;

28. Formularz NK D – data urodzenia czy wiek osoby (RODO)?;

29. Częstotliwość wizyt dzielnicowego w rodzinie;

30. Druki wewnętrzne w procedurze NK;

31. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa;

32. Profesjonalny pełnomocnik na posiedzeniu ZI/GR;

33. Kto zamyka procedurę NK?;

34. Zakończenie Procedury Niebieskie Karty;

35. Dokumentacja do zamknięcia procedury NK;

36. Przesłanka “uzasadnione przypuszczenie zaprzestania dalszego stosowania przemocy”;

37. Protokół Zakończenia Procedury Niebieskie Karty;

38. Podejmowane działania po zamknięciu procedury NK;

39. Dostęp do dokumentacji NK;

40. Radca prawny/adwokat a wgląd w dokumentację NK;

41. Postępowanie Cywilne a dokumentacja NK;

42. Udostępnianie dokumentacji Policji;

43. Dokumentacja NK na potrzeby innych urzędów/organizacji;

44. Kserokopia Dokumentacji NK;

45. Długotrwałe skutki przemocy;

46. Błędy tzw. „Pomagaczy”;

47. Następstwa u ofiar przemocy;

48. Działania gminy na rzecz przeciwdziałania przemocy: (Zespół Interdyscyplinarny, Miejski Program Przeciwdziałania Przemocy, Programy korekcyjno – edukacyjne, itp.).

49. Omówienie zmian w Ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, które weszły w życie w listopadzie 2020 r..

Na szkoleniu omawiane będą  także najnowsze propozycje zmiany Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Praktyk, Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego w jednym z największych miast wojewódzkich, specjalista przeciwdziałania przemocy w rodzinie – certyfikat MEN w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wieloletni pracownik Ośrodka Pomocy Rodzinie m.in. na stanowisku pracownik socjalny. Trener licznych szkoleń i uczestnik wystąpień w środkach masowego przekazu dot. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

Przy zgłoszeniu do 29. listopada cena szkolenia to jedyne 269 zł/os!!

RES Edukacja s.c. zapewnia Trenera, materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia szkolenia.

Szkolenie on-line
Polska + Google Map