Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – obowiązki JST jako jednostki współpracującej

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Online, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie

#AML, #GIIF, #praniepieniędzy, #szkolenieonline, #terroryzm, finanse

Przy zgłoszeniu do 29. sierpnia cena szkolenia to jedyne 329 zł/os!

Co wyniesiesz z tego szkolenia?

Organy jednostek samorządu terytorialnego mają status jednostek współpracujących w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (tzw. AML – Anti-Money Laundering).

Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu nakłada na JST liczne obowiązki nakierowane na eliminowanie zjawiska prania pieniędzy i finansowania terroryzmu powiązane z działalnością Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z obowiązkami związanymi z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z poziomu JST, a przede wszystkim z:

• wdrożeniem w JST instrukcji postępowania na wypadek sytuacji podejrzenia popełnienia przestępstwa prania pieniędzy i finansowania terroryzmu,
  • zgłaszaniem przez JST do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej powiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Szkolenie przeznaczone jest dla członków organów jednostek samorządu terytorialnego, kierowników jednostek organizacyjnych JST oraz wszelkich innych pracowników JST (m.in. urzędów, starostw, urzędów marszałkowskich).

Podczas szkolenia zostaną omówione w szczególności następujące zagadnienia:

I Podstawowe informacje dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

1. Podstawy prawne obowiązku przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu
  2. Wyjaśnienie pojęć – pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu
  3. Scenariusze prania pieniędzy i finansowania terroryzmu – przykłady.
  4. System przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w Polsce
  5. Organy JST jako jednostki współpracujące

II Rola i obowiązki JST dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

1. W jaki sposób JST współpracuje z GIIF?
  2. Jaka jest rola JST w opracowaniu krajowej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu?
  3. Obowiązki JST związane strategią przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu
  4. Obowiązki informacyjne JST wobec GIIF i terminy
  5. Obowiązki starosty w zakresie kontroli nad działalnością stowarzyszeń i fundacji związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

III Obowiązek powiadomienia GIIF o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

1. Kto ma obowiązek przekazania powiadomienia do GIIF?
  2. Czy każda JST musi przekazywać do GIIF takie powiadomienia?
  3. W jakim terminie przekazać powiadomienie?
  4. Co powinno zawierać powiadomienie?
  5. Jakie informacje należy przekazywać do GIIF?
  6. W jakiej formie przekazać powiadomienie?
  7. W jakim trybie przekazywać powiadomienia?
  8. Kto jest odpowiedzialny za przekazywanie powiadomień?
  9. Rola pracownika w „walce” z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu
  10. Jakie sytuacje uznać za podlegające powiadomieniu?
  11. Czy prowadzenie rejestru powiadomień jest obowiązkowe?
  12. Przekazywanie informacji zwrotnej do GIIF

IV Obowiązek opracowania instrukcji postępowania na wypadek sytuacji podejrzenia popełnienia przestępstwa

1. Kto ma obowiązek opracowania instrukcji?
  2. Czy każda JST musi opracować instrukcję?
  3. Tryb wprowadzenia instrukcji
  4. Jakie zagadnienia powinna regulować instrukcja?

Radca prawny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu, praktyk, trener prowadzący szkolenia dla przedstawicieli jednostek sektora finansów publicznych, w szczególności jednostek samorządu terytorialnego, uczestniczy w obsłudze prawnej podmiotów z sektora finansów publicznych, specjalizuje się w prawie cywilnym i doradza klientom w zakresie spraw związanych z zamówieniami publicznymi, posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu wierzytelności cywilnoprawnych i reprezentacji klientów przed sądami.

16 wrzesień 2022 08:15

16 wrzesień 2022 11:15

Jak poprawnie zredagować projekt uchwały w JST? Zasady techniki prawodawczej.

Kurs Kancelaryjno – Archiwalny I stopnia

Zgłaszanie naruszeń przez sygnalistów. Sygnalista w miejscu pracy – obowiązki pracodawców – nowy projekt ustawy