Problematyka wydawania zaświadczeń o okresie pracy w gospodarstwie rolnym i poświadczanie przez organ wykonawczy gminy faktu zawarcia umowy dzierżawy gruntu

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie

#dierżawa. #, #gospodarstwo, #res edukacja#gospodarstwo rolne, #szkolenie online, #wtdawanie zaświadczeń, grunt

Termin: 14 stycznia 2021  Miejsce: online  Cena:269 zł (+VAT)

Magda Rygorczuk
e-mail: mrygorczuk@res.edu.pl

Cel i korzyści:

Szczegółowe zaznajomienie uczestników z instytucją zaświadczenia, w tym z różnicami pomiędzy zaświadczeniem a decyzją deklaratoryjną, co powinno przełożyć się na umiejętność odróżnienia tych dwóch instytucji w praktyce, przedstawienie postępowania w sprawie wydawania zaświadczeń – dokładne zapoznanie z poszczególnymi elementami procesu wydawania zaświadczenia, co może przełożyć się na skuteczność prowadzonych postępowań dotyczących wydawania zaświadczeń. Przedstawienie najnowszego orzecznictwa w sprawach wydawania zaświadczeń o okresie pracy w gospodarstwie rolnym. Omówienie nowej instytucji poświadczania przez wójta/burmistrza/prezydenta miasta  faktu zawarcia umowy dzierżawy gruntu na okres co najmniej 10 lat (na potrzeby ubezpieczenia społecznego rolników).

Adresaci:

Wszyscy pracownicy urzędów gmin (ew. powiatów, województw) z naciskiem na wydziały lub jednostki pracujące z zaświadczeniami – wydające je lub pracujący w oparciu o nie (np. wydział organizacyjny, sekretarz gminy, wydziały merytoryczne w prowadzonych przez nie postępowaniach administracyjnych).

.

Słowo wstępu

1. Pojęcie zaświadczenia
    • Definicja
    • Odróżnienie zaświadczenia od decyzji deklaratoryjnej
  1. Postępowanie w sprawie wydawania zaświadczeń
    • Uwagi ogólne
    • Zakres podmiotowy postępowania
    • Sposób wszczęcia postępowania i wymagania formalne wniosku
    • Legitymacja czynna i przesłanki wydania zaświadczenia
    • Termin na wydanie zaświadczenia
    • Szczególne postępowanie wyjaśniające
    • Rodzaje rozstrzygnięć mogących zapaść w postępowaniu
    • Środki zaskarżenia i weryfikacja rozstrzygnięć postępowania
    • Bezczynność i przewlekłość w postępowaniu w sprawie wydania zaświadczenia, a skarga do sądu administracyjnego
    • Ograniczenia w żądaniu zaświadczeń przez organy administracji publicznej
  1. Zmiany w k.p.a. dotyczące zaświadczeń – zaświadczenie o milczącym załatwieniu sprawy (proponowany art. 122f k.p.a.)
  2. Problematyka wydawania zaświadczeń o okresie pracy w gospodarstwie rolnym na podstawie art. 3 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy
    • Omówienie istniejącej regulacji prawnej
    • Przedstawienie argumentów przemawiających „za” wydawaniem zaświadczenia w przypadku wskazanym w ust. 3
    • Przedstawienie argumentów przemawiających „przeciw” wydawaniu zaświadczenia w przypadku wskazanym w ust. 3
    • Najnowsze orzecznictwo
    • Numer dla zaświadczeń z instrukcji kancelaryjnej
    • Opłata skarbowa od zaświadczenia
    • Konkluzja
  1. Brak poświadczania przez Wójta/Burmistrza/Prezydenta Miasta oświadczenia prowadzącego gospodarstwo rolne na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego
    • Omówienie istniejącej uprzednio oraz obecnie regulacji prawnej i problemów związanych uprzednio z jej stosowaniem na przykładach
    • Wskazanie i omówienie analogicznej regulacji
  1. Poświadczanie przez wójta/burmistrza/prezydenta miasta faktu zawarcia umowy dzierżawy gruntu na okres co najmniej 10 lat (na potrzeby ubezpieczenia społecznego rolników).
  2. Poświadczanie przez wójta/burmistrza/prezydenta miasta własnoręczności podpisu, pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu, w celu otrzymania emerytury, renty lub innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego, w miejscowościach, w których nie ma kancelarii notarialnej
    • Obowiązek odmowy dokonania czynności notarialnej
    • Wyłączenia możliwości poświadczenia
    • Stwierdzenie tożsamości
    • Zakaz dokonywania czynności
    • Dokonywanie czynności przez osoby niepełnosprawne
    • Obowiązek złożenia podpisu na dokumentach
    • Wymogi formalne poświadczenia
  3. Mini- kazusy
  4. Dyskusja

Radca prawny, były członek pozaetatowy Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie (2011-2016), gdzie zajmował się w praktyce tematyką dot. ustawy prawo wodne.  Od 2014 r. prowadzi indywidualną kancelarię radcy prawnego, która specjalizuje się także w dziedzinie prawa wodnego. Od 2016 r. radca prawny jednego z Urzędów Gminy w woj. małopolskim. Szkolenia dot. problematyki prawa wodnego prowadził już w wielu miastach Polski. Wiedza zdobyta w trakcie tych szkoleń, będąca wynikiem udzielania odpowiedzi na rozliczne pytania i problemy zgłaszane przez ich uczestników, powinna pozwolić na pełne omówienie prezentowanego na szkoleniu tematu.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 31 grudnia 2020 r.
cena szkolenia to 239 zł

14 styczeń 2021 10:00

14 styczeń 2021 14:00

Ewidencja gruntów i budynków – aktualne problemy i nowelizacja przepisów wykonawczych.

ZARZĄDZANIE ZASOBEM MIESZKANIOWYM GMINY na podstawie przepisów ustawy oraz aktów prawa miejscowego.

Numeracja porządkowa dla nieruchomości/budynków oraz numeracja lokali – studium przypadków.