Postępowanie z dokumentacją w przypadku likwidacji szkoły

27 stycznia_09:00 - 13:00

Termin: 27. stycznia Miejsce: on-line Cena: 345 zł (+VAT)

Sylwia Głowacka
e-mail: sburak@res.edu.pl
Program szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

I. Podstawowe przepisy prawne dotyczące zarządzania dokumentacją w placówce oświatowej, m. in.
1) Ustawa z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach
2) Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 października 2015 r. w sprawie klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji, przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych i brakowania dokumentacji niearchiwalnej
3) Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 października 2006 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z dokumentami elektronicznymi.
4) Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych z dnia 18 stycznia 2011 r.

II. Rodzaje współczesnej dokumentacji
a) Dokument papierowy a dokument elektroniczny
b) Kategoryzacja dokumentacji tworzonej, napływającej i składanej w podmiocie

III. Narzędzia do nadzoru nad dokumentacją w placówce
a) Akty wewnętrzne dotyczące sposobu dokumentowania przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw
b) Jednolity Rzeczowy Wykaz Akt,
c) Klasyfikacja i kwalifikacja archiwalna dokumentów

IV. Archiwizacja dokumentów
1) Przechowywanie dokumentacji spraw zakończonych w komórkach organizacyjnych
2) Porządkowanie dokumentacji spraw zakończonych
a) uporządkowanie wewnętrzne dokumentacji
b) opisanie jednostek archiwalnych
c) sporządzenie ewidencji przekazywanej dokumentacji
3) Standard porządkowania, ewidencjonowania i technicznego zabezpieczania materiałów archiwalnych
4) Nadzór archiwalny nad jednostkami oświatowymi
5) Archiwizacja dokumentów elektronicznych (w systemie teleinformatycznym i na informatycznych nośnikach danych)
6) Przechowywanie i zabezpieczanie dokumentacji zgromadzonej w archiwum zakładowym oraz prowadzenie jej ewidencji
7) Przeprowadzanie skontrum dokumentacji w archiwum zakładowym oraz porządkowanie dokumentacji w archiwum zakładowym

V. Brakowanie dokumentacji przeterminowanej
1) Typowanie dokumentacji do brakowania
2) Podstawy kwalifikowania dokumentacji
3) Kategoria archiwalna a okres przechowywania dokumentacji
4) Przekwalifikowanie dokumentacji
5) Procedura uzyskiwania zgody na zniszczenie dokumentacji
6) Zniszczenie dokumentacji
7) Ewidencja brakowania

VI. Przekazywanie materiałów archiwalnych do Archiwum Państwowego
1) Przygotowanie dokumentacji do przekazania
2) Sporządzenie ewidencji przekazywanej dokumentacji
3) Procedura przekazania dokumentacji
4) Możliwość przekazania materiałów archiwalnych jednostce nadrzędnej lub następcy prawnemu (sukcesja bierna, sukcesja czynna) – procedura

VII. Przekazywanie dokumentacji niearchiwalnej do dalszego przechowywania podmiotom zewnętrznym
1) Wybór przechowawcy
2) Przygotowanie dokumentacji do przekazania
3) Sporządzenie ewidencji przekazywanej dokumentacji
4) Procedura przekazania dokumentacji
5) Możliwość przekazania materiałów archiwalnych jednostce nadrzędnej lub następcy prawnemu – procedura

VIII. Postępowanie z dokumentacją spraw niezakończonych
1) Procedura przekazania dokumentacji następcy prawnemu
2) Procedura przekazania dokumentacji jednostce nadrzędnej (w przypadku braku następcy prawnego)

IX. Dyskusja

Dyplomowany archiwista, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Były pracownik pionu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej.
W swojej karierze zawodowej współpracował ponadto m. in. z archiwum Polskiej Akademii Nauk, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz kilkoma jednostkami samorządowymi. Przez kilka lat kierował archiwum zakładowym i kancelarią przetwarzania informacji niejawnych Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.
Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie usług archiwistycznych i szkoleniowych.

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z organizowaniem i prowadzeniem archiwum zakładowego oraz postępowaniem z dokumentacją w jednostkach administracji publicznej i przedsiębiorstwach. Posiada doświadczenie związane z przygotowywaniem normatywów kancelaryjno-archiwalnych (instrukcje, rzeczowy wykaz akt), wprowadzaniem elektronicznego obiegu dokumentacji, jak również w archiwizacji różnorodnych dokumentów, m. in. dokumentacji osobowej, technicznej, medycznej, dokumentacji szkół i placówek oświatowych, dokumentacji projektów unijnych oraz dokumentacji niejawnej.

W trakcie swojej kariery zawodowej przeprowadził ponad 2000 godz. kursów i szkoleń z zakresu archiwizacji i zarządzania dokumentacją papierową i elektroniczną.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj  .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

Przy zgłoszeniu do 8. stycznia cena szkolenia to jedyne 305 zł/os!

Data:
27 stycznia