Postępowanie administracyjne w kontekście spraw z zakresu ochrony środowiska

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie

#decyzje, #karypieniezne, #KPA, #ochronasrodowiska, #środowisko, #szkoleniaonline, mediacja, ochrona, RDOS

Termin: 10. marca Miejsce: Szkolenie on-line Cena: 329 zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl

Pracownicy urzędów miast/gmin, Pracownicy starostw powiatowych, Pracownicy urzędów marszałkowskich- wydziały/referaty ochrony środowiska, inwestycji.
*Pracownicy RDOŚ.
*Pracownicy Wód Polskich.
*Inne podmioty zainteresowane tematyką szkolenia, w tym inwestorzy (np. jednostki drogowe), bądź organy administracji architektoniczno-budowlanej (Wydziały Budownictwa/Inwestycji starostw lub Urzędów Wojewódzkich) czy jednostki przyznające dofinansowania np. ze środków UE (w zakresie, czy postępowanie było przeprowadzone prawidłowo).

1. Zagadnienia ogólne.
  • Pojęcie sprawy administracyjnej.
  • Ogólne zasady postępowania administracyjnego – z uwzględnieniem nowych zasad (nowelizacja z 2017 r. oraz 2020 r. – nowe brzmienie art. 14)
  • Interes prawny.
  • Strona postępowania administracyjnego oraz podmioty na prawach strony (art. 31 k.p.a. versus 44 u.u.i.ś.).
  • Strona postępowania w sprawach z zakresu ochrony środowiska (m.in.: nakładanie kar administracyjnych, Prawo wodne, usuwanie drzew i krzewów, usunięcie odpadów).
  • Przedstawiciel i pełnomocnik strony.
  1. Wszczęcie postępowania administracyjnego.
  • Wszczęcie lub odmowa wszczęcia postępowania.
  • Kontrola formalna wniosku i uzupełnianie braków formalnych pism. Zmiany wynikające z ustawy o doręczeniach elektronicznych.
  • Termin uzupełnienia braków formalnych podania.
  • Przekazanie wniosku zgodnie z właściwością.
  1. Postępowanie przed organem I instancji.
  • Terminy załatwiania spraw. Przedłużanie terminu.
  • Ponaglenie – pouczenie o możliwości wniesienia ponaglenia.
  • Definicja bezczynności i przewlekłości postępowania.
  • Terminy procesowe.
  • Obliczanie terminów (kazusy praktyczne).
  • Przywrócenie terminu.
  • Doręczenia w postępowaniu administracyjnym – z uwzględnieniem zmian od 1 lipca 2021 r. (ustawa o doręczeniach elektronicznych):
  • Doręczenia elektroniczne wg ustawy – zakres zmian (kogo obejmują i na jakich zasadach? Nowe obowiązki administracji publicznej, obywatela oraz Poczty Polskiej).
  • Nowe usługi doręczeń: kwalifikowana usługa rejestrowa, publiczna usługa rejestrowa oraz usługa hybrydowa.
  • Doręczenia – zmiana hierarchii doręczeń.
  • Realizacja doręczeń.
  • Obowiązki administracji publicznej w zakresie doręczeń.
  • Dowody i dokumentowanie czynności procesowych.
  • Poświadczanie dokumentów za zgodność z oryginałem.
  • Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść strony.
  • Mediacja w postępowaniu administracyjnym.
  • Postępowanie uproszczone .
  • Zawieszenie postępowania administracyjnego – przesłanki/przykłady.
  • Prowadzenie akt sprawy administracyjnej.
  • Protokoły i adnotacje.
  • Metryka sprawy.
  • Udostępnianie akt sprawy (z uwzględnieniem obowiązków wynikających z RODO).
  1. Rozstrzygnięcia kończące postępowanie.
  • Decyzje administracyjne – elementy konieczne decyzji.
  • Zrzeczenie się prawa do odwołania i zakres pouczenia.
  • Związanie organu decyzją. Możliwość przeniesienia decyzji na inny podmiot.
  1. Postępowanie odwoławcze.
  • Czynności organu I instancji – możliwość weryfikacji decyzji oraz możliwość ewentualnych zmian po wydaniu decyzji.
  • Postępowanie dowodowe przed organem II instancji
  • Wytyczne organu odwoławczego w zakresie wykładni prawa.
  • Decyzje formalne i merytoryczne.
  • Sprzeciw od decyzji kasacyjnej.
  1. Postępowania nadzwyczajne– wznowienie postępowania, stwierdzenie nieważności, uchylenie lub zmiana decyzji.
  • Ostateczność, a prawomocność decyzji.
  • Tryby nadzwyczajne względem siebie.
  • Tryby nadzwyczajne a postępowanie sądowoadministracyjne.
  • Zmiana lub uchylenie decyzji.
  • Wznowienie postępowania.
  • Stwierdzenie nieważności decyzji.
  • Weryfikacja nadzwyczajna wynikająca z przepisów szczególnych (w ochronie środowiska).
  • Wygaszenie decyzji.
  1. Administracyjne kary pieniężne.

Prawnik, administratywista, trener, wykładowca. Autor publikacji z zakresu prawa i postępowania administracyjnego. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w organach administracji państwowej (Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, wcześniej Urząd Miasta Łodzi), a także jako wykładowca uczelni wyższych. Przeprowadził łącznie ponad 1200 godzin zajęć i szkoleń.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 14. lutego cena za osobę to jedyne 299 zł.

Istnieje możliwość zorganizowania szkolenia w formie zamkniętej.
Zapraszamy do kontaktu.

10 marzec 2022 09:00

10 marzec 2022 13:00

ZARZĄDZANIE ZASOBEM MIESZKANIOWYM GMINY na podstawie przepisów ustawy oraz aktów prawa miejscowego.

Obowiązki gmin w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach oraz zapewniania lokali w ramach najmu socjalnego i lokali zamiennych.

Numeracja porządkowa dla nieruchomości/budynków oraz numeracja lokali – studium przypadków.