Postępowanie administracyjne – kompendium wiedzy urzędnika. 2-dniowe szkolenie praktyczne.

11 października_09:00 - 12 października_13:00

Termin: 11-12. października Miejsce: Online Cena: 529 zł (+VAT)

Katarzyna Wardzińska
e-mail: kwardzinska@res.edu.pl
Cel Korzyści AdresaciProgram szkoleniaMetodykaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Szkolenie ma na celu przedstawienie praktycznych aspektów postępowania administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem wydawania decyzji administracyjnych. Szkolenie ma umożliwić uczestnikom „odświeżenie” wiedzy urzędników, jak również jej gruntowne usystematyzowanie. Dodatkowym aspektem jest analiza orzecznictwa ze szczególnym uwzględnieniem aspektów praktycznych, istotnych w prowadzonych sprawach.

Analiza przepisów oparta na aktualnym orzecznictwie sądów administracyjnych. Praktyczna forma zajęć – przykłady oraz wzory. Dyskusja.

Szkolenie dedykowane jest przede wszystkim pracownikom (urzędnikom) organów administracji publicznej (bądź innych jednostek), prowadzącym postępowania administracyjne (wydającym decyzje).

1. Zagadnienia ogólne.
• Zakres obowiązywania kpa.
• Pojęcie sprawy administracyjnej.
• Warunki konieczne dla wszczęcia postępowania administracyjnego.
• Ogólne zasady postępowania administracyjnego – z uwzględnieniem nowych zasad (nowelizacja z 2017 r. oraz 2020 r. – nowe brzmienie art. 14)
• Strona postępowania administracyjnego
• Interes prawny.
• Przedstawiciel i pełnomocnik strony.

2. Wszczęcie postępowania administracyjnego.
• Wszczęcie lub odmowa wszczęcia postępowania.
• Zakres informacji z RODO.
• Kontrola formalna wniosku i uzupełnianie braków formalnych pism. Zmiany wynikające z ustawy o doręczeniach elektronicznych
• Termin uzupełnienia braków formalnych podania.
• Przekazanie wniosku zgodnie z właściwością.

3. Postępowanie przed organem I instancji.
• Terminy załatwiania spraw.
• Ponaglenie – pouczenie o możliwości wniesienia ponaglenia.
• Definicja bezczynności i przewlekłości postępowania.
• Terminy procesowe.
• Obliczanie terminów (kazusy praktyczne).
• Doręczenia w postępowaniu administracyjnym – z uwzględnieniem zmian od 1 lipca 2021 r. (ustawa o doręczeniach elektronicznych):
– Doręczenia elektroniczne wg ustawy – zakres zmian (kogo obejmują i na jakich zasadach? Nowe obowiązki administracji publicznej, obywatela oraz Poczty Polskiej).
– Nowe usługi doręczeń: kwalifikowana usługa rejestrowa, publiczna usługa rejestrowa oraz usługa hybrydowa.
– Doręczenia – zmiana hierarchii doręczeń.
– Realizacja doręczeń.
– Obowiązki administracji publicznej w zakresie doręczeń.
• Dowody i dokumentowanie czynności procesowych.
• Poświadczanie dokumentów za zgodność z oryginałem.
• Posiedzenie w trybie współdziałania.
• Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść strony.
• Mediacja w postępowaniu administracyjnym.
• Postępowanie uproszczone .
• Zawieszenie postępowania administracyjnego – przesłanki/przykłady.
• Prowadzenie akt sprawy administracyjnej.
• Protokoły i adnotacje.
• Metryka sprawy.
• Udostępnianie akt sprawy (z uwzględnieniem obowiązków wynikających z RODO).

4. Rozstrzygnięcia kończące postępowanie.
• Decyzje administracyjne – elementy konieczne decyzji.
• Zrzeczenie się prawa do odwołania i zakres pouczenia.
• Związanie organu decyzją.
• Ugoda administracyjna.
• Milczące załatwienie sprawy.

5. Postępowanie odwoławcze.
• Czynności organu I instancji – możliwość weryfikacji decyzji oraz możliwość ewentualnych zmian po wydaniu decyzji.
• Postępowanie dowodowe przed organem II instancji
• Wytyczne organu odwoławczego w zakresie wykładni prawa.
• Decyzje formalne i merytoryczne.
• Sprzeciw od decyzji kasacyjnej.

6. Postępowania nadzwyczajne– wznowienie postępowania, stwierdzenie nieważności, uchylenie lub zmiana decyzji.
• Ostateczność, a prawomocność decyzji.
• Tryby nadzwyczajne względem siebie.
• Tryby nadzwyczajne, a postępowanie sądowo administracyjne.
• Zmiana lub uchylenie decyzji.
• Wznowienie postępowania.
• Stwierdzenie nieważności decyzji.

7. Administracyjne kary pieniężne.

Prezentacja, analiza orzecznictwa, praktyczne przykłady.

Prawnik, administratywista, trener, wykładowca. Autor publikacji z zakresu prawa i postępowania administracyjnego. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w organach administracji państwowej (Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, wcześniej Urząd Miasta Łodzi), a także jako wykładowca uczelni wyższych. Przeprowadził łącznie ponad 1200 godzin zajęć i szkoleń.

-Bez wychodzenia z domu, przy pomocy komputera lub telefonu podłączonego do sieci;

-W oparciu o  platformę szkoleniową;

-Nie wymaga żadnej szczególnej umiejętności posługiwania się oprogramowaniem;

-Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo.

Przy zgłoszeniu do 24. września cena za osobę to jedyna 479 zł.
Istnieje możliwość zorganizowania szkolenia w formie zamkniętej.
Zapraszamy do kontaktu.