Porządkowanie i archiwizacja dokumentacji projektów unijnych

23 marca_10:00 - 15:00

Termin: 23 marzec Miejsce: Łódź Cena: 469 zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl

AdresaciCelProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Szkolenie kierowane jest do osób realizujących projekty unijne, zainteresowanych zasadami archiwizacji dokumentacji z projektów unijnych, archiwistów zakładowych;
kierowników jednostek organizacyjnych, odpowiedzialnych za tworzenie i funkcjonowanie archiwum, pisanie i wdrażanie normatywów kancelaryjno-archiwalnych;
osób odpowiedzialnych za ewidencjonowanie i archiwizowanie dokumentacji projektów dofinansowanych z funduszy UE

Celem kształcenia jest zapoznanie i przygotowanie uczestników do samodzielnego zorganizowania oraz usystematyzowania w swojej instytucji procesu archiwizacji i obiegu dokumentów w domenie projektów finansowanych ze środków UE.

Na szkolenia zostaną omówione podstawowe zasady, sposoby i metody podejścia do złożoności dokumentacyjnej, przed jakimi stają uczestnicy zespołów projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich. W szczególności, szkolenie ma wyrobić u uczestników zrozumienie dla metodologii obiegu dokumentów unijnych, a w praktyce doprowadzić do właściwego ich zgromadzenia, a także przechowywania i końcowego archiwizowania.

1. Przepisy prawa polskiego i wspólnotowego dot. dokumentacji powstającej przy realizacji projektów unijnych
• Ustawa archiwalna i rozporządzenia wykonawcze
• Rozporządzenia Rady Europy i Komisji Europejskiej
• Program Ramowy
• Umowy i zarządzenia wewnętrzne dot. projektów unijnych

2. Formy i rodzaje dokumentacji powstającej przy realizacji projektów unijnych
• pojęcie i rodzaje dokumentacji
• dokument elektroniczny, dokument papierowy
• podział dokumentacji projektów unijnych
• ochrona prawna dokumentów i odpowiedzialność aktotwórcy wynikająca z: ustawy archiwalnej, kodeksu karnego, innych przepisów prawnych (np. ochrona danych osobowych, o dostępie do informacji niejawnych, o dostępie do informacji publicznej)

3. Obowiązki instytucji tworzącej dokumentację projektową
• własna instrukcja kancelaryjna
• własny rzeczowy wykaz akt
• własna instrukcja archiwalna
• obieg dokumentacji w Podmiocie
• warunki przechowywania dokumentacji w archiwum zakładowym

4. System kancelaryjny, obieg i rejestracja dokumentacji
• bezdziennikowy system kancelaryjny
• dokumentacja tworząca i nie tworząca akta spraw
• pojęcie akt sprawy w przypadku dokumentacji projektowej
• rejestracja sprawy, znak sprawy
• teczka rzeczowa i jej stosowanie w specyfice dokumentacji projektowej

5. Rzeczowy wykaz akt – konstrukcja i stosowanie
• budowa JRWA i jego rozszerzenie o sprawy związane z dokumentacją unijną
• dobór symbolu klasyfikacyjnego
• zakładanie spisu spraw
• układanie dokumentacji nie stanowiącej akt sprawy

6. Archiwizacja dokumentacji powstającej przy realizacji projektów unijnych
• standardy postępowania z dokumentacją archiwalną
• kwalifikacja i klasyfikacja dokumentacji
• opisywanie teczek aktowych
• porządkowanie i przechowywanie akt
• przygotowanie i przekazanie dokumentacji do archiwum zakładowego
• gromadzenie dokumentacji projektowej w archiwum zakładowym
• przekazywanie materiałów archiwalnych do archiwum państwowego
• zasady brakowania dokumentacji
• udostępnianie zarchiwizowanej dokumentacji

7. Dyskusja

Dyplomowany archiwista, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Były pracownik pionu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej.
W swojej karierze zawodowej współpracował ponadto m. in. z archiwum Polskiej Akademii Nauk, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz kilkoma jednostkami samorządowymi. Przez kilka lat kierował archiwum zakładowym i kancelarią przetwarzania informacji niejawnych Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.
Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie usług archiwistycznych i szkoleniowych.

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z organizowaniem i prowadzeniem archiwum zakładowego oraz postępowaniem z dokumentacją w jednostkach administracji publicznej i przedsiębiorstwach. Posiada doświadczenie związane z przygotowywaniem normatywów kancelaryjno-archiwalnych (instrukcje, rzeczowy wykaz akt), wprowadzaniem elektronicznego obiegu dokumentacji, jak również w archiwizacji różnorodnych dokumentów, m. in. dokumentacji osobowej, technicznej, medycznej, dokumentacji szkół i placówek oświatowych, dokumentacji projektów unijnych oraz dokumentacji niejawnej.

W trakcie swojej kariery zawodowej przeprowadził ponad 2000 godz. kursów i szkoleń z zakresu archiwizacji i zarządzania dokumentacją papierową i elektroniczną.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj  .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl

Do 02.03.2020 r, – 429 zł za osobę.

Data:
Czas:
Koszt:
Wydarzenie kategorie:
, , , ,
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Łódź, Cosinus
ul. Wólczańska 4A
Łódź, łódzkie 90-515 Polska

1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Sylwia Burak i Elwira Grygorczuk – wspólnicy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod firmą RES Edukacja – Kompleksowa organizacja szkoleń s.c. ul. Białostoczek 15/35, 15-869 Białystok, NIP: 5423316405, REGON: 380410137,