Porządkowanie dokumentacji w podmiotach państwowych i samorządowych i jej udostępnianie zainteresowanym.

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Online, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie

#anonimizacja, #archiwizacja, #materiałyarchiwalne, #protokoły uszkodzenia nośników, #rodo, #ryzyko przetwarzania danych, #spis dokumentacji niearchiwalnej, #spis zdawczo-odbiorczy, #sygnatura archiwalna, #szkolenieonline, #udostępnianie akt, akta, archiwista

Termin: 02. września 2022 Miejsce: on-line Cena: 339 zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl

Celem szkolenia jest przeanalizowanie formularzy i środków ewidencyjnych stosowanych przez archiwistów zakładowych w kontekście procedur archiwalnych. Omawiane będą zasady archiwizacji dokumentacji, ustalanie okresów przechowywania akt. Przeanalizujemy etapy prac porządkowych pokazując różnice w opracowaniu akt kat. A i B. Poruszymy także problematykę udostępniania dokumentacji zakończonej w archiwach zakładowych i składnicach akt z uwzględnieniem przepisów o ochronie danych osobowych.

Korzyści:

Omówienie obowiązujących zasad prowadzenia ewidencji dla dokumentacji zakończonej. Realizacja zapisów Instrukcji archiwalnej w zakresie obowiązku stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników odpowiedzialnych za archiwa zakładowe  Przekazywane na szkoleniu treści poparte zostaną licznymi przykładami. Uczestnicy dowiedzą się od czego rozpocząć archiwizacje, prześledzą jej etapy i pozyskają komplet wzorcowych formularzy niezbędnych przy ewidencjonowaniu dokumentacji.

Szkolenie jest skierowane do osób zatrudnionych w jednostkach państwowych i samorządowych, które w ramach czynności służbowych obowiązane są porządkować, archiwizować dokumentację; prowadzą archiwa zakładowe i składnice akt, a także udostępniają dokumentację.

1. Pojęcie i identyfikacja dokumentacji zakończonej, która polegać powinna archiwizacji.
2. Opracowanie materiałów archiwalnych i ich ewidencja. Standardy porządkowania, ewidencjonowania i technicznego zabezpieczania materiałów archiwalnych.
3. Inwentaryzacja dokumentacji o czasowym okresie przechowywania (B, BE i Bc), wyodrębnianie akt podlegających brakowaniu.
4. Spisy zdawczo-odbiorcze dla dokumentacji przekazywanej z komórek organizacyjnych – skąd je pobrać, jak przygotować i wdrożyć do stosowania.
5. Konsekwencje tworzenia ewidencji sumarycznej dla archiwisty i na czym polega ewidencja analityczna.
6. Specyficzne rodzaje dokumentacji (koperty dowodowe osób zmarłych, teczki pracownicze, akta kierowców, projekty UE, dokumentacja techniczna), a ich ewidencja.
7. Tworzenie spisów zdawczo-odbiorczych dla dokumentacji różnego rodzaju: aktowa, techniczna, kartograficzna, audiowizualna;
8. Różnorodność spisów w archiwum: spisy zdawczo-odbiorcze, spis dokumentacji niearchiwalnej podlegającej brakowaniu, spis materiałów archiwalnych przekazywanych do archiwum państwowego, itp.
9. Porządkowanie i ewidencja informatycznych nośników danych. Protokoły uszkodzenia nośników.
10. Konsekwencje prowadzenia wykazu spisów zdawczo-odbiorczych dla sygnatury archiwalnej.
11. Zasada weryfikacja kwalifikacji archiwalnej, definiowanie tzw. kategorii archiwalnej wyższej, uzupełnianie danych w ewidencji.
12. Procedura udostępniania akt (osoby uprawnione). Jak przygotować dokumentację do udostępniania (anonimizacja, techniczne przygotowanie akt).
13. Ewidencja udostępniania (karty i protokoły udostępnień, protokoły wycofania, rejestr wypożyczeń, itp.).
14. Prawa i obowiązki pracowników instytucji w odniesieniu do dokumentacji zakończonej (archiwista i twórcy akt) w zakresie jej udostępniania.
15. Kancelaryjno-archiwalny kontekst RODO i szacowanie ryzyk przy przetwarzaniu danych.
16. Dyskusja

Specjalista ds. zarządzania dokumentacją najnowszą, doktor n. hum. z zakresu archiwistyki, biegły sądowy, absolwentka Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie i studiów menadżerskich EMBA, wieloletni pracownik Oddziału Nadzoru Archiwalnego w Archiwum Państwowym w Kielcach, prowadzi własną działalność gospodarczą z zakresu spraw kancelaryjno-archiwalnych.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 8. sierpnia
cena szkolenia to 299 zł/os.

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

02 wrzesień 2022 09:00

02 wrzesień 2022 13:00

Aktualizacja instrukcji kancelaryjnych oraz jednolitego rzeczowego wykazu akt w związku z wdrażaniem EZD i e-Doręczenia

Obieg i archiwizacja dokumentów w systemie Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją

Warsztaty kancelaryjne dla pracowników biurowych. Formy grupowania i łączenia pism.