Podatek VAT – zmiany od 1 stycznia 2021 dla samorządów i instytucji publicznych

10 czerwca_09:00 - 14:00

Termin: 10. czerwca 2021 r. Miejsce: online Cena: 325 zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl

AdresaciCelKorzyściProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

• pracownicy urzędów miast, powiatów, gmin, starostw.
• skarbnicy, księgowi
• pozostałe osoby zainteresowane chcące poszerzyć swoją wiedzę i kwalifikacje.

• Przekazanie teoretycznej i praktycznej wiedzy w zakresie zmian
  • W trakcie szkolenia szczególny nacisk zostanie położony na przygotowanie uczestników szkolenia do samodzielnej i prawidłowej realizacji obowiązków wynikających ze zmian podatkowych.
  • Możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na przykładach.
  • Okazja do zadawania własnych pytań prowadzącemu warsztat doradcy podatkowemu
  • pełny zakres wiedzy teoretycznej;
  • pełny zakres wiedzy praktycznej poparty przykładami praktycznymi
  • możliwość konsultowania swoich wątpliwości z doradcą podatkowym i radcą prawnym prowadzącym szkolenie w trakcie szkolenia
  • możliwość wymiany doświadczeń z pozostałymi uczestnikami szkolenia;
  • szeroki zakres materiałów szkoleniowych.

1. Pakiet Slim VAT – ułatwienia dla podatników
• Fakturowanie – nowe zasady rozliczenia faktur korygujących in minus;
• Wprowadzenie przepisów dotyczących zasad rozliczania faktur korygujących in plus po stronie sprzedawcy;
• Wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym – wprowadzenie opcji wyboru spójnych zasad przeliczania walut obcych na PLN dla VAT i podatku dochodowego;
• Wydłużenie terminu na odliczanie VAT;
• Zmiany w zakresie opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług – podwyższenie kwoty limitu na prezenty o małej wartości.
2. Doprecyzowanie konstrukcji VAT, m.in. WIS, JPK_VAT, wykaz podatników i kasy rejestrujące
• Rozwiązania dotyczące WIS – rozszerzenie ochrony WIS przy PKWIU oraz jej ograniczenie w przypadku nadużycia prawa.
• Nowy okres ważności WIS
• Zmiany doprecyzowujące dotyczące m.in. mechanizmu podzielonej płatności, wykazu podatników VAT, stawek VAT – wprowadzone zmiany istotnie ułatwią podatnikom praktyczne stosowanie prawa, w tym poprzez ograniczenie wątpliwości interpretacyjnych.
• Zmiany doprecyzowujące dotyczące nowego JPK_VAT
• Kasy fiskalne online – kolejne etapy podłączenia i obowiązkowej wymiany kas;
3. Faktury uproszczone
– jak wykazywać je w nowym JPK_V7M i JPK_V7K od 1 stycznia 2021r.?
– czy trzeba wystawiać fakturę VAT do paragonu z NIP nabywcy?
4. Zastąpienie deklaracji VAT-7 plikiem JPK_V7M i JPK_V7K – analiza zmian od 1.10.2020r. i pierwsze doświadczenia w samorządach i instytucjach publicznych
– zmiana struktury JPK_VAT,
– nowe dane, do raportowania których będą zobowiązani podatnicy,
– kody GTU oraz kody związany z procedurami szczególnymi w VAT,
– kody w przypadku sprzedaży dokumentowanej na kasie fiskalnej,
– faktury korygujące w nowym JPK_VAT
– kody w przypadku korzystania z ulgi na złe długi,
– czynności zwolnione w nowym JPK_VAT,
– świadczenia nieodpłatne w nowym JPK_VAT
– mechanizm podzielonej płatności a JPK_VAT,
– refaktury a JPK_VAT,
– faktury zaliczkowe a JPK_VAT,
– odwrotne obciążenie a JPK_VAT,
– transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi w nowym JPK_VAT,
– kara 500 zł za nieprawidłowości lub niezłożenie nowego JPK_VAT
– obowiązek korygowania JPK

Radca Prawny, Doradca Podatkowy, były pracownik organów administracji skarbowej, członek komisji rewizyjnej Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie, członek zespołu ekspertów do spraw Karnych Skarbowych przy Krajowej Izbie Doradców Podatkowych, autor w serwisie Doradca w biznesie, doświadczona trenerka i autorka szkoleń.

Studia ukończyła z wyróżnieniem jako najlepsza absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie – rocznik 2010. Absolwentka kierunku „Analiza Ekonomiczna i Controlling przedsiębiorstw” na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Katedra Controllingu, Analizy Finansowej i Wyceny.

Doświadczenie nabyła w największych kancelariach prawniczych Pomorza Zachodniego oraz firmach audytorsko – księgowych, obsługujących również Urzędy, w tym Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj  .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl