Podatek od środków transportowych w 2024 roku, Wymiar i pobór podatku od środków transportowych

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Online, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie

#dochódgminy, #podatekodśrodkówtransportu, #stawkipodatku, #szkolenieonline, podatki

Co wyniesiesz z tego szkolenia?

Istota szkolenia: Przedstawienie problematyki podatku od środków transportowych, w tym zakresie podmiotowy i przedmiotowy tego podatku; zwolnienia podatkowe oraz tzw. trudne przypadki będące konsekwencją unikania od opodatkowania tym podatkiem właścicieli środków transportowych podlegających w 2024 roku opodatkowaniu.

Cel szkolenia: Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom szkolenia kompleksowej wiedzy w zakresie podatku od środków transportowych, jako jednego z istotnych źródeł dochodów gminy. Przedstawienie problematyki wymiaru i poboru podatku od środków transportowych w 2024 roku. Przeanalizowaniu zostaną poddane poszczególne kwestie w zakresie tego podatku utrudniające prowadzenie postępowań, w tym także w zakresie unikania opodatkowania przez właścicieli środków transportowych.

Adresaci szkolenia / grupa docelowa:  pracownicy urzędów gmin i urzędów miast, którym powierzono obowiązki w zakresie postępowań związanych z podatkiem od środków transportowych oraz osoby zainteresowane przedmiotowym tematem.

1. Ogólne zasady opodatkowania podatkiem od środków transportowych.
2. Zakres opodatkowania.
3. Przedmiot opodatkowania podatkiem od środków transportowych.
4. Podatnicy podatku od środków transportowych.
5. Powstanie i wygaśniecie obowiązku podatkowego.
6. Stawki podatku w roku 2024 r.
7. Deklaracje podatkowe.
8. Wymiar podatku od środków transportowych.
9. Zwrot podatku – przewozy kombinowane.
10. Zwolnienia w podatku od środków transportowych.
11. Zagadnienia szczególne:
-Przyczepa związana wyłącznie z działalnością rolniczą;
-Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu;
-Pojazdy specjalne / specjalizowane, jak to ustalić?;
-Zasady dokumentowania w podatku od środków transportowych;
-Współwłasność środka transportowego oraz odpowiedzialność solidarna;
-Obowiązek podatkowy w przypadku przeniesienia własności środka transportu;
-Nieistnienie środka transportowego a wygaśniecie obowiązku podatkowego (zasady dokumentowania);
-Pojazd w dyspozycji komornika;
-Bank jako podatnik podatku od środków transportowych;
-Kradzież pojazdu a jego opodatkowanie;
-Śmierć właściciela pojazdu a obowiązek w podatku;
-Zasady ustalania rat podatku i terminów płatności w przypadku powstania obowiązku podatkowego w trakcie roku.
-Wygaśnięcie obowiązku podatkowego w trakcie roku;
-Właściwość miejscowa organu podatkowego w przypadku zmiany siedziby lub miejsca zamieszkania w trakcie roku podatkowego.
12. Postępowanie podatkowe w sprawie podatku od środków transportowych:
-Czynności sprawdzające;
-Przesłanki do wszczęcia postępowania;
-Postępowanie dowodowe, rodzaje dowodów istotnych dla tego postępowania.

freelancer; prawnik (UMCS w Lublinie); absolwent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie  w zakresie studiów podyplomowych: skarbowość i podatki„; Uniwersytetu Jagiellońskiego Instytut Stosunków Międzynarodowych – studia w zakresie  „wiedzy  o integracji europejskiej” oraz Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu Instytut Socjologii studia w zakresie zarządzania środkami Unii Europejskiej. B. wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.  Licencjonowany audytor wewnętrzny  (lic MF. Nr 134/2004), audytor wewnętrzny wpisany na Krajową Listę Profesjonalnych Audytorów Wewnętrznych (wpis nr 782); członek Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych IIA Poland; b. Naczelnik Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego w Przemyślu,  b. starszy inspektor kontroli gospodarki  finansowej Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie, b. członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu, długoletni pracownik służb finansowych Państwa  i samorządu terytorialnego.

05 marzec 2024 09:00

05 marzec 2024 13:00

ZARZĄDZANIE ZASOBEM MIESZKANIOWYM GMINY na podstawie przepisów ustawy oraz aktów prawa miejscowego.

Geodezyjne podziały nieruchomości

PRAKTYCZNE WARSZTATY Z RAPORTOWANIA SCHEMATÓW PODATKOWYCH NA PRZYKŁADACHZ UWZGLĘDNIENIEM ZMIAN OD 1 LIPCA 2023R.