Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wymiar. Egzekucja. Najnowsze zmiany po 21 sierpnia 2021 r.

8 grudnia_09:00 - 12:00

329zł

Termin:  Miejsce: SZKOLENIE ONLINE Cena:  329 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl

Adresaci i celeProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi (zwana opłatą śmieciową lub podatkiem śmieciowym) jest należnością publicznoprawną, która stanowi dochód gminy.
Warto zasygnalizować, że na gruncie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi występuje szereg instytucji charakterystycznych jedynie dla niej. Jako przykład można w tym miejscu wskazać choćby na konstrukcję zawiadomienia o wysokości opłaty, która w istotny sposób modyfikuje wymiar opłaty w przypadku zmiany jej stawki, czy też ograniczenia możliwości korekty deklaracji o wysokości opłaty. Na tym tle pojawia się wiele pytań i wątpliwości.
Komplikacje z prawidłowym wymiarem opłaty mogą wiązać się również z przyjętymi metodami ustalania wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Coraz częściej wybierana metoda oparta na zużyciu wody powoduje namnożenie się czynników, które mogą mieć wpływ na wysokość opłaty, a zdefiniowanie których bywa kłopotliwe, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe.

Zamysłem szkolenia jest ugruntowanie wiedzy jego uczestników w obszarze wymiaru i dochodzenia należności z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jego uczestnicy będą mieli również okazję zaznajomienia się z najnowszym orzecznictwem oraz zmianami w prawie dotyczącymi opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W tym miejscu warto wspomnieć o uchwalonej w dniu 11 sierpnia 2021 r. ustawie o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach.

Adresatami szkolenia są osoby wykonujące czynności z zakresu wymiaru i dochodzenia należności z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Poza pracownikami urzędów, z wiedzy przekazanej podczas szkolenia skorzystają również przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni mieszkaniowych (jako podmiotów odpowiedzialnych za ponoszenie opłaty w przypadku nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi).

1. Czym jest opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi – charakter i konstrukcja opłaty.
2. Metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wymiar opłaty w zestawieniu z poszczególnymi metodami jej ustalenia.
3. Stosowanie Ordynacji podatkowej w sprawach dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
4. Podmiot zobowiązany do uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kim jest właściciel nieruchomości na gruncie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?
5. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi. Rozliczenia wewnętrzne dotyczące opłaty.
6. Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
7. Zawiadomienie o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
8. Ograniczenia dotyczące składania korekt deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
9. Czynności sprawdzające dotyczące opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
10. Kontrola podatkowa dotycząca opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
11. Naruszenie obowiązku selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Decyzja o opłacie podwyższonej.
12. Zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w związku z kompostowaniem bioodpadów.
13. Przesłanki wydania decyzji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
14. Postępowanie podatkowe w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
15. Egzekucja opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – wybrane zagadnienia.
16. Sankcje karne oraz karne skarbowe związane z nieprawidłowościami dotyczącymi opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
17. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi a odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
18. Instrukcje wewnętrzne (dla pracowników organów) dotyczące postępowania z opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Radca prawny, współpracownik jednej z wiodących poznańskich kancelarii prawnych. Absolwent prawa na Uniwersytecie Gdańskim, administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowych studiów z zakresu prawa karnego skarbowego i gospodarczego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Specjalizuje się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług oraz podatków i opłat lokalnych, a także wybranych zagadnieniach z zakresu finansów publicznych. Autor licznych publikacji oraz trener prowadzący szkolenia m.in. dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl