Odpowiedzialność pracowników jednostek samorządu terytorialnego. Naruszenie dyscypliny finansów publicznych i jego konsekwencje

21 kwietnia_09:00 - 12:00

329zł

Termin: 26 kwietnia Miejsce: SZKOLENIE ONLINE Cena:  329 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl

Adresaci i celeProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Ciągły wzrost skomplikowania oraz złożoność polskich regulacji prawnych ma niewątpliwy wpływ na ryzyka związane z odpowiedzialnością za nieprawidłowości w jednostkach samorządu terytorialnego. Nieprawidłowości te mogą dotyczyć zarówno kwestii związanych z finansowymi aspektami funkcjonowania samorządu, jak i wiązać się bezpośrednio z wykonywaniem administracji publicznej. Odpowiedzialność za wystąpienie tych nieprawidłowości może mieć natomiast różny charakter i zakres.

Szkolenie adresowane jest do pracowników jednostek samorządu terytorialnego. Zagadnienia poruszane podczas szkolenia mogą w szczególności zainteresować pracowników służb finansowo-księgowych jednostek samorządu terytorialnego oraz urzędników wydających rozstrzygnięcia w sprawach indywidualnych, w tym z zakresu podatków i opłat lokalnych.

1. Regulacje prawne dotyczące finansowych aspektów funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego.
2. Zasady gospodarowania środkami publicznymi przez jednostki samorządu terytorialnego.
3. Stosowanie przez organy jednostek samorządu terytorialnego zwolnień i ulg w odniesieniu do przypadających im należności.
4. Odpowiedzialność za gospodarkę finansową jednostek samorządu terytorialnego.
5. Omówienie rodzajów i źródeł poszczególnych rodzajów odpowiedzialności:
a) odpowiedzialność karna:
– odpowiedzialność na gruncie ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny;
– odpowiedzialność na gruncie ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy;
– odpowiedzialność na gruncie ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości;
b) odpowiedzialność porządkowa i dyscyplinarna;
c) odpowiedzialność materialna;
d) odpowiedzialność majątkowa;
e) odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
6. Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych:
a) Zakres odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
b) Zasady odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
c) Kary za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
d) Przedawnienie oraz zatarcie ukarania.
e) Organy właściwe w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
f) Postępowanie w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
g) Katalog naruszeń dyscypliny finansów publicznych.

Radca prawny, współpracownik jednej z wiodących poznańskich kancelarii prawnych. Absolwent prawa na Uniwersytecie Gdańskim, administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowych studiów z zakresu prawa karnego skarbowego i gospodarczego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Specjalizuje się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług oraz podatków i opłat lokalnych, a także wybranych zagadnieniach z zakresu finansów publicznych. Autor licznych publikacji oraz trener prowadzący szkolenia m.in. dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017, poz.1219 t.j.) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez RES Edukacja – Kompleksowa organizacja szkoleń s.c. przy ul. Białostoczek 15/35 z siedzibą w Białymstoku. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przez jej wycofaniem