Odpowiedzialność dyrektorów szkół i placówek za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, stan prawny na rok 2022.

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Online, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie

#GKO, #odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, #plan finansowy, #szkolenie online, #ustawa o finansach publicznych, finanse publiczne, kontrola zarządcza, oświata

Co wyniesiesz z tego szkolenia?

Przybliżenie zależności między diagnozą a trafnością udzielanego wsparcia uczniom oraz zadań szkoły oraz samorządu wynikających z obowiązku realizacji przepisów rozporządzenia w sprawie pomocy psychologiczno – pedagogicznej i wymagania państwa „Szkoła wspomaga rozwój uczniów, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji”.

1. Zarządzanie finansami publicznymi w oświacie lub JST:
a. plan finansowy jednostki budżetowej (budżetowych jednostek oświatowych),
b. odpowiedzialność kierownika jednostki oraz innych osób gospodarującymi publicznymi środkami finansowymi.
c. wydzielony rachunek dochodów, plan dochodów a plan wydatków, procedura WRD.
2. Ustawa o finansach publicznych:
a. ustawa o finansach publicznych a odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – wybrane zagadnienia.
3. Kontrola zarządcza – czym jest i jak jest wdrażana?
4. Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych:
a. charakterystyka czynów
b. umyślność, nieumyślność zachowania, zasady odpowiedzialności kierownika jednostki zaliczanej do sektora finansów publicznych,
c. przedawnienie oraz zatarcie ukarania za naruszenie dyscypliny finansów publicznych,
d. kary za naruszenie dyscypliny finansów publicznych i dyrektywy ich wymiaru
e. przebieg postępowania (procedura),
f. rejestr prawomocnych orzeczeń o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (zakres informacji, konsekwencje wpisu, tryb zasięgania informacji z rejestru),
g. orzecznictwo Głównej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych (wybrane przypadki).
5. Praktyczne wskazówki dla kierownika jednostki sektora finansów publicznych (dyrektora).
6. Odpowiedzi na pytania

Od 2016 ekspert MEN (poz. 1121), specjalizuje się w zakresie tzw. prawa oświatowego. Współpracuje z RIO, SKO, ODN, z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi w całym kraju. Praktyk, kontroler, analityk. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie samorządowca, dyrektora szkoły, z zawodu nauczyciel dyplomowany. Odznaczona Medalem K.E.N.
Trener, wykładowca, edukator. Osobiście przepracowanych ponad 9400 godzin na salach szkoleniowych z ostatnich 9 lat, w tym od 2015 roku jako osoba fizyczna prowadząca własną działalność gospodarczą. W dorobku szkolenia dla ponad 190.000 ich uczestników, ponad 240 audytów i analiz usprawniających planowanie i finansowanie samorządowej oświaty oraz zoptymalizowanie wydatków bieżących (ANALIZA ARKUSZY ORGANIZACYJNYCH SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI), ponad 50 osobiście przeprowadzonych czynności kontrolnych w siedzibach szkół i przedszkoli niesamorządowych z zakresu prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji podmiotowych. Autorka wielu publikacji, w tym w czasopiśmie dla samorządów „Wspólnota”, tekstów merytorycznych dla Gazety Prawnej, ekspert i panelista w wielu ogólnokrajowych konferencjach branżowych, forów i seminariów.

19 październik 2022 09:00

19 październik 2022 13:00

PRZYGOTOWANIE ZAKŁADU ŻYWIENIA ZBIOROWEGO DO KONTROLI SANITARNEJ ORAZ DOKUMENTACJA GHP, GMP I HACCP ZGODNA Z AKTUALNYMI PRZEPISAMI PRAWNYMI

Nadzór jednostki samorządu terytorialnego nad prawidłowością wprowadzania danych do Systemu Informacji Oświatowej w kontekście składania w 2024 roku wniosku o rezerwę subwencji oświatowej