ODMOWA DOSTĘPU DO INFORMACJI PUBLICZNEJ- WARSZTATY KONSTRUOWANIA DECYZJI ODMAWIAJĄCEJ UDOSTĘPNIENIA INFORMACJI PUBLICZNEJ

23 maja_09:00 - 14:00

329zł

Termin: 16 maja Miejsce: online Cena: 329 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl
Cel AdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Czy wiecie Państwo jak poprawnie zdefiniować pojęcie informacji publicznej? Czy też pojęcia  informacji przetworzonej, szczególnie istotnego interesu publicznego, osoby pełniącej funkcję publiczną, dokumentu prywatnego? Ustawa o dostępie do informacji publicznej nadal nastręcza szereg wątpliwości interpretacyjnych. Jak zatem skutecznie uzasadnić decyzję o odmowie udostępnienia informacji publicznej? Kiedy należy odmówić dostępu do informacji publicznej?

To tylko niektóre z nurtujących pytań. Szkolenie nastawione jest na rozpatrywanie praktycznych konsekwencji wynikających z przepisów prawa dla osób odpowiedzialnych w organach administracji publicznej za udzielanie informacji publicznej. Przedmiotem szkolenia jest omówienie prawnych aspektów odmowy udostępnienia informacji publicznej. Uczestnicy szkolenia uzyskają praktyczną wiedzę dotyczącą przygotowania decyzji administracyjnej o odmowie udostępnienia informacji publicznej wraz  z uzasadnieniem faktycznym.

Pracownicy organów administracji publicznej w tym organów samorządu terytorialnego                         i jednostek organizacyjnych odpowiadający za udzielanie informacji publicznej w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz wszystkie osoby zainteresowani tematyką dostępu do informacji publicznej.

PROGRAM:

1. Jak definiować pojęcie informacji publicznej.
2.Czym różni się informacja prosta od informacji przetworzonej.
3.Prawo dostępu do informacji publicznej a prawo do prywatności.
4.Dostęp do informacji o osobach pełniących funkcje publiczne.
5.Uzasadnienie szczególnej istotności dla interesu publicznego.
6.Formy udostępniania informacji publicznej.
7.Postępowanie w sprawie udzielenia informacji publicznej w praktyce (na wniosek w formie pisemnej, telefonicznej, złożony drogą mailową, postępowania w sytuacji wpływu wniosku niepodpisanego imieniem i nazwiskiem).
8. Jawność danych w rejestrze umów.
9.Jak postępować z wnioskami anonimowymi.
10. Jak liczyć terminy? Udostępnienie niezwłoczne, a bez zbędnej zwłoki. 14 dni i 2 miesiące.
11. Konsekwencje odmowy udostępnienia informacji, która powinna być udostępniona.
12. Orzecznictwo sądów administracyjnych w sprawach związanych z odmową udostępnienia informacji publicznej.
13. Możliwość odmowy realizacji obszernych wniosków, „paraliżujących” funkcjonowanie jednostki.
14. Ustawa o dostępie do informacji publicznej, a przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Zasadność przekazania wniosku według właściwości. Konstrukcja decyzji odmawiającej.
15. Trudne sprawy z praktyki administracyjnej (praktyczne przykłady rozstrzygnięć).

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku prawo z 12 – letnim doświadczeniem zawodowym w strukturach publicznych służb zatrudnienia. Obecnie Kierownik Referatu ds.
obsługi prawnej i kadr JST. Z wykształcenia prawnik, z wyboru urzędniczka, z zamiłowania trener/szkoleniowiec.
Ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania GWSH w Katowicach na kierunku kadry i płace, prawo i praktyka gospodarcza oraz studia podyplomowe na Wydziale Nauk Stosowanych na kierunku prawo zamówień
publicznych i zarządzanie kapitałem ludzkim. Certyfikowana specjalistka procedury administracyjnej oraz postępowania egzekucyjnego w administracji. Pasjonatka cyfrowej administracji. Od 2014 r. związana z branżą szkoleniową. Prowadziła szkolenia dla organizacji pozarządowej Dress for Success Poland, poświęcone tematyce praw pracowniczych oraz roli kobiet na rynku pracy. Autorka kursu administracyjnego dla urzędników.
Realizuje szkolenia autorskie dla powiatowych urzędów pracy w zakresie obsługi dokumentów elektronicznych, wdrożenia elektronicznego obiegu dokumentów ze szczególnym uwzględnieniem obsługi platformy praca.gov.pl., odmowy dostępu do informacji publicznej, praw pracowniczych a także służby przygotowawczej dla urzędników.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 18 kwietnia 2022 r. cena za osobę to jedyne 299 zł

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017, poz.1219 t.j.) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez RES Edukacja – Kompleksowa organizacja szkoleń s.c. przy ul. Białostoczek 15/35 z siedzibą w Białymstoku. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przez jej wycofaniem