Nowy JPK dla jednostek sektora finansów publicznych od października 2020 roku – zasady stosowania oraz zmiany w ustawie o VAT istotne dla JSFP

11 grudnia 2020_09:00 - 13:00

Termin: 11. grudnia Miejsce: SZKOLENIE ONLINE Cena: 259 zł (+VAT)

Magda Rygorczuk
tel.888 549 572
e-mail: mrygorczuk@res.edu.pl
AdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Adresaci:

Kierownicy jednostek, główni księgowi, skarbnicy, osoby pracujące w obszarach finansowo księgowych i administracyjnych, pracownicy kadr.

I JPK_V7m i V7k  jako informacja podatkowa dla gmin i powiatów oraz innych jednostek finansów publicznych – aspekty prawne i praktyczne

1. Podstawa prawna przekazywania nowego JPK – wątpliwości prawne w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów:
  1. Terminy wdrożenia JPK przez gminy, powiaty i jednostki niescentralizowane po pandemii, co z jednostkami wyłączonymi z VAT?
  2. Czy składać korekty JPK oraz w jakim zakresie?
  3. Jak umocować osobę do podpisywania nowego JPK? Czy UPL-1 jest właściwe do umocowania do podpisywania JPK? – wyjaśnienie Ministerstwa Finansów.
  1. Zawartość struktury JPK_V7m i V7k dla jednostek sektora finansów publicznych:
  1. rodzaje pól struktury – pola obowiązkowe, opcjonalne oraz rodzaje pól danych,
  2. sposób ujęcia poszczególnych rodzajów sprzedaży i oznaczeń w strukturze w świetle wyjaśnień Ministerstwa Finansów:
  • sprzedaż na rzecz osób fizycznych i symbole RO,
  • sprzedaż na rzecz podatników VAT oraz podatników podatku od wartości dodanej,
  • faktury wystawiane do paragonów – zmiana stanowiska Ministerstwa Finansów zaprezentowanego w Broszurze Informacyjnej,
  • dokumenty wewnętrzne w strukturze JPK z symbolem WEW,
  • które dane można zaprezentować w sposób zagregowany, a w których przypadkach dane muszą być zaprezentowane na poziomie dokumentu?
  • sposób ujęcia w strukturze faktur z mechanizmem podzielonej płatności
  • oznaczenia w transakcjach z podmiotami powiązanymi m.in. spółkami komunalnymi i powiatowymi
  • uszczegółowienie zasad prowadzenia ewidencji VAT od pażdziernika 2020 r. – omówienie elementów ewidencji VAT po zmianach w przepisach.
  1. Walidacja i wykorzystanie struktur JPK  przez Ministerstwo Finansów:
  • procedura walidacyjna Ministerstwa Finansów – jakie dane będą sprawdzane w strukturze JPK – walidacja krok po kroku,
  • jakie błędy spowodują, że jednostka jako podatnik będzie wzywany do korekty JPK i jakie aneksje są związane z brakiem korekty?
  • jak we własnym zakresie sprawdzić (walidować) utworzoną strukturę JPK?
  • walidowanie JPK we własnym zakresie przy użyciu aplikacji Ministerstwa Finansów,
  • tworzenie JPK  we własnym zakresie przy użyciu aplikacji Ministerstwa Finansów.
  1. JPK i Centralny Rejestr Faktur jako narzędzie kontroli sektora budżetowego:
  1. wykorzystanie JPK jako źródła informacji o podatnikach:
  • wykorzystanie JPK do weryfikacja zwrotów VAT,
  • inne ustalenia jakie mogą być dokonane przy użyciu JPK przez Ministerstwo Finansów,
  • wykorzystanie JPK do czynności egzekucyjnych.

II   Odpowiedzialność wynikająca z Kodeksu karnego skarbowego w kontekście wysyłki nowego JPK przez pracowników sektora budżetowego

1. Wina jako przesłanka odpowiedzialności karnej skarbowej
    Jakie okoliczności wyłączają odpowiedzialność karną skarbową ?
    3. Na czym polega społeczna szkodliwość czynu?

III. Zmiany wprowadzone ustawami COVID’owymi w zakresie kas fiskalnych, białej listy i mechanizmu podzielonej płatności, w tym również:

– darowizny wyrobów medycznych a VAT –zmiany ustawa COVID,

– nowa matryca VAT od 1 lipca 2020 roku zasady stosowania przez JSFP,

– zmiany w klasyfikowaniu towarów z kodów PKWiU na kody CN,

– stosowanie wiążącej informacji stawkowej w zakresie wątpliwości co do stawek VAT,

– nowe wzory oświadczeń do podpisania przez pracowników obsługujących kasy fiskalne

IV Slim VAT na czym będzie polegać zmiana od 2021 roku?

Doradca podatkowy, specjalista w prawie podatkowym i dziedzinach pokrewnych Wiedza i doświadczenie to ponad 11-letnia praktyka w spółkach audytorskich, praca dydaktyczna w szkołach wyższych oraz przeprowadzanie nadzorów i audytów podatkowych w spółkach podlegających badaniu sprawozdań finansowych. Autorka publikacji w zakresie podatku dochodowego i VAT. Na rynku szkoleniowym specjalizuje się w szczególności: w podatku VAT dla jednostek samorządu terytorialnego oraz w podatkach dochodowych, dokumentacji cen transferowych. W latach ubiegłych uczestnicząca w licznych projektach centralizacji w gminach i powiatach, polegających na szkoleniach i tworzeniu procedur centralizacyjnych oraz obecnie w procesach audytu po centralizacji.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj  .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 20 listopada cena za szkolenie to 239 zł / osobę!

1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Sylwia Burak i Elwira Grygorczuk – wspólnicy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod firmą RES Edukacja – Kompleksowa organizacja szkoleń s.c. ul. Białostoczek 15/35, 15-869 Białystok, NIP: 5423316405, REGON: 380410137,