Nowe zasady dostępu do informacji publicznej – nowelizacja dot. otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. NOWELIZACJA PO 8 grudnia 2021 r.

19 maja_09:00 - 13:00

329(+VAT)

Termin: 19 maja Miejsce: online Cena: 329 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl
Cele szkoleniaProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Szkolenie poświęcone jest przepisom dotyczącym dostępu do zasobów instytucji publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych zmian. Omówiona zostanie nowa ustawa regulująca zasady ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego a także dotycząca zupełnie nowej kwestii – otwartych danych. Uczestnicy nie tylko będą mieć szanse poznać znaczenie nowych pojęć i definicji ustawowych czy nowe zasady udostępniania i przekazywania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania, ale także zagadnienia dot. danych badawczych, danych dynamicznych czy danych o wysokiej wartości. Poruszony zostanie także wpływ nowelizacji na inne przepisy, w szczególności ustawę o dostępie do informacji publicznej. Zestawiona zostanie nowa ustawa z zasadami dostępu do informacji publicznej – informacja publiczna z informacją sektora publicznego, dostęp z ponownym wykorzystaniem.

1.Kluczowe nowe pojęcia wprowadzone nowelizacją:
a.anonimizacja,
b.dane (badawcze, dynamiczne, o wysokiej wartości, prywatne) i ich formaty,
c.ponowne wykorzystanie,
d.informacja sektora publicznego,
e.otwarte dane,
f.użytkownik.

2.Podmiotami podlegające ustawie czyli zobowiązane do udostępniania lub przekazywania informacji sektora publicznego.
3.Podmioty, do których nie stosuje się przepisów nowej ustawy.
4.Komu przysługuje prawo do ponownego wykorzystywania?
5.Ograniczenia prawa do ponownego wykorzystywania czyli kiedy należy odmówić:
a.informacje niejawne oraz inne tajemnice ustawowo chronione,
b.tajemnica przedsiębiorstwa lub prywatność osoby fizycznej, w tym ochrona danych osobowych,
c.osoby pełniące funkcje publiczne,
d.informacje będące informacjami sektora publicznego, do których dostęp jest ograniczony na podstawie innych ustaw,
e.informacje, których wytwarzanie przez podmioty zobowiązane nie należy do zakresu ich zadań publicznych określonych prawem,
f.informacje powiązane z depozytami znajdującymi się w posiadaniu podmiotu zobowiązanego,
g.informacje objęte prawami własności przemysłowej,
h.informacje, do których prawa autorskie i prawa pokrewne, przysługują podmiotom innym niż podmioty zobowiązane,
i.informacje będące w posiadaniu muzeów, bibliotek i archiwów,
j.informacje, które są wyłączone z dostępu lub do których dostęp jest ograniczony ze względu na ochronę infrastruktury krytycznej,
k.informacje stanowiące program komputerowy.

6. Nowa ustawa a ustawa o dostępie do informacji publicznej oraz przepisy o ochronie danych osobowych.
7. Nowe zasady udostępniania i przekazywania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania.
a.ponowne wykorzystywanie dokonywane przez użytkowników będących podmiotami wykonującymi zadania publiczne w ramach działalności wykraczającej poza realizację takich zadań,
b.umowa o udzielenie wyłącznego prawa do korzystania z tych informacji,
c.Formaty danych.
d.Zakładka „Ponowne wykorzystanie” w BIP,

8.Warunki ponownego wykorzystywania.
a.warunki ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, mających cechy utworu,
b.otwarte licencje.

9.Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego przekazywanych na wniosek.
a.treść wniosku i wymogi formalne,
b.termin rozpoznania,
c.co można zrobić z wnioskiem? Warianty rozpoznania wniosku,
d.oferta i sprzeciw od niej,
e.odmowa i decyzja w tym przedmiocie,
f.zastosowanie kpa,
10.Zasady ustalania opłat za ponowne wykorzystywanie.
11.Dane badawcze, dane dynamiczne i dane o wysokiej wartości.
12.Program otwierania danych.
10.Portal danych – informacje sektora publicznego o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie lub rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Dane prywatne o szczególnym znaczeniu.
13.Pełnomocnicy do spraw otwartości danych.
14.Wpływ nowelizacji na inne przepisy, w szczególności ustawę o dostępie do informacji publicznej. Nowa ustawa a zasady dostępu do informacji publicznej – informacji publiczna a informacja sektora publicznego, dostęp a ponowne wykorzystanie.

Adwokat, szkoleniowiec i publicysta. Członek sekcji prawa i postępowania administracyjnego oraz sekcji prawa nieruchomości Izby Adwokackiej w Warszawie. Wieloletni pracownik instytucji publicznych. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu dwóch i więcej osób z jednej instytucji – możliwa negocjacje ceny

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017, poz.1219 t.j.) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez RES Edukacja – Kompleksowa organizacja szkoleń s.c. przy ul. Białostoczek 15/35 z siedzibą w Białymstoku. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przez jej wycofaniem