NOWE UPRAWNIENIA ORGANIZACJI EKOLOGICZNYCH ORAZ STRON POSTĘPOWAŃ ŚRODOWISKOWYCH W PROCEDURACH INWESTYCYJNYCH

18 października_09:00 - 11:00

Termin: 18. października 2021 Cena: 199zł (+VAT)

Katarzyna Wardzińska
e-mail: kwardzinska@res.edu.pl
Cel szkoleniaProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

13 maja 2021r. po 14-dniowym vacatio legis weszły w życie zmiany ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, przyjęte przez Sejm 30 marca 2021r. Wprowadzają one nowe procedury wstrzymania wykonania oraz zaskarżania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz pośrednio – innych decyzji realizacyjnych, nazwanych w przyjętej nowelizacji „zezwoleniami na inwestycje” (np. pozwoleń na budowę, zgód wodnoprawnych, decyzji realizacyjnych wydawanych na podstawie specustaw inwestycyjnych itp.).
Nowelizacje te są odpowiedzią na opinię Komisji Europejskiej z dnia 7 marca 2019 r. (naruszenie nr 2016/2046) wyszczególniającą uchybienia w obowiązujących w Polsce procedurach dot. postępowań środowiskowych względem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko.

Adresatami szkolenia są: pracownicy organów administracji publicznej prowadzący postępowania
i wydający decyzje środowiskowe oraz decyzje realizacyjne (poprzedzone decyzjami środowiskowymi), organizacje ekologiczne, a także inwestorzy planujący przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko.

Plan szkolenia:
1. Objaśnienie zakresu pojęcia „zezwolenie na inwestycję” w świetle nowelizacji ustawy środowiskowej z 30.03.2021r.
2. Nowe obowiązki organów administracji publicznej w informowaniu o wydanych decyzjach środowiskowych oraz zezwoleniach na inwestycję.
3. Nowe uprawnienia stron postępowań środowiskowych oraz organizacji ekologicznych
w postępowaniach o wydanie zezwoleń na inwestycję.
4. Nowy tryb wstrzymania wykonania decyzji środowiskowej z rygorem natychmiastowej wykonalności przez organy odwoławcze oraz sądy administracyjne na skutek wniosku stron postępowania środowiskowego lub organizacji ekologicznej.
5. Skutki prawne wstrzymania wykonania decyzji środowiskowej.
6. Przepisy przejściowe i wprowadzające nowelizacje z 30.03.2021r.

Wieloletni pracownik organów administracji publicznej różnych szczebli. Obecnie współpracuje z firmą zarządzającą procesami inwestycyjnymi oraz koordynującą postępowania administracyjne w budownictwie.

Od ponad 8 lat prowadzi liczne szkolenia z zakresu procedur wydawania decyzji administracyjnych, związanych z szeroko pojętym inwestowaniem na podstawie przepisów zwykłych (ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Prawa budowlanego
i przepisów powiązanych) oraz szczególnych (specustaw: drogowej, kolejowej, czy mieszkaniowej).

Kwestie podstaw prawnych inwestowania, w szczególności w zakresie infrastruktury technicznej i drogowej, szkoląca porusza od dawna w licznych publikacjach w prasie branżowej – Gazecie Samorządu i Administracji, Piśmie Samorządu Terytorialnego Wspólnota oraz w miesięczniku Wspólnota Mieszkaniowa. Jest autorką wydanej w 2018r. przez Wydawnictwo C.H.BECK książki pt. Specustawa mieszkaniowa. Nowe zasady realizacji inwestycji oraz współautorką wydanych w 2020 r. książek pt. Prawo budowlane 2020 – proces inwestycyjny po zmianach, Termomodernizacja – dokumentacja, dofinansowanie, realizacja..

Przy zgłoszeniu do 04.października cena szkolenia to jedyne 179 zł/os!

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

RES Edukacja s.c. zapewnia Trenera, materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia szkolenia.

Szkolenie on-line
Polska + Google Map