Najem komercyjny lokali, budynków i powierzchni z uwzględnieniem specjalnych klauzul w umowach najmu w okresie Covid 19

14 października_09:00 - 14:00

Termin: 14. października Miejsce: Szkolenie on-line Cena: 299 zł (+VAT)

Katarzyna Wardzińska
e-mail: kwardzinska@res.edu.pl
Program szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

I.Podstawy prawne zawierania umów najmu lokali i obiektów użytkowych – zakres przedmiotowy i podmiotowy ustawy kodeks cywilny. Prawidłowa konstrukcja umowy najmu – właściwa reprezentacja stron umowy oraz określenie przedmiotu umowy.

II. Stan faktyczny i techniczny przedmiotu najmu – protokół zdawczo-odbiorczy i dokumentacja fotograficzna, jako podstawa prawidłowego zabezpieczenia interesów zarządcy i właściciela nieruchomości (ograniczenie odpowiedzialności wynajmującego)

III. Najważniejsze postanowienia umowy najmu – sposoby dokonania rozliczeń wzajemnych pomiędzy stronami, dopuszczalny zakres zmian i adaptacji przedmiotu najmu, a klauzule niedozwolone występujące w praktyce.

IV. Czynsz najmu – określenie waluty, wysokości i waloryzacji czynszu najmu oraz opłat eksploatacyjnych. Sposoby zabezpieczenia płatności czynszu najmu oraz świadczeń dodatkowych.

V. Czas trwania umowy najmu – terminy i przesłanki wypowiedzenia umowy najmu przez strony umowy, a roszczenie Wynajmującego do wydania przedmiotu najmu – klauzule w umowach najmu na wypadek zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w okresie Covid 19.

VI. Roszczenia stron związane z umowami najmu – odszkodowania, kary umowne, wraz z dostępnymi formami zabezpieczeń Wynajmującego oraz egzekucją wierzytelności.

VII. Formy wstępne najmu a umowy właściwe – umowy przedwstępne, umowy prolease, umowy najmu właściwe (zagadnienie daty pewnej).

VIII. Orzecznictwo sądowe a zasady dokumentacji ad eventum umów najmu.

IX. Dodatkowe klauzule w umowach najmu pierwokup, zakaz zbywania nieruchomości – zasada swobody umów.

X. Katalog przyczyn wypowiedzenia umów najmu-przyczyny umowne i ważnie przyczyny – klauzula rebus sic stantibus jako instytucja prawa cywilnego służąca rozwiązaniu lub zmianie postanowień zawartych umów w dobie Covid 19.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, prawnik i trener dla osób wykonujących zawody związane ze stosowaniem prawa materialnego i procedury związanej z nieruchomościami, doświadczony trener i wykładowca dla grup zawodowych związanych z rynkiem nieruchomości; były członek Komisji Odpowiedzialności Zawodowej przy Ministerstwie Infrastruktury; specjalizacja w dziedzinie prawa związanego z obrotem nieruchomościami, w szczególności umów: sprzedaży, najmu, dzierżawy i innych związanych z obrotem nieruchomościami, postępowań prawnych związanych z regulacją stanów prawnych nieruchomości i innych zagadnień z dziedziny nieruchomości oraz obsługi prawnej i reprezentacji firm deweloperskich i zagranicznych inwestorów.