Nadzór jednostki samorządu terytorialnego nad wprowadzaniem danych do SIO w kontekście naliczania subwencji oświatowej

3 grudnia_09:00 - 13:00

Termin: 3. grudnia 2021 Cena: 349zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl
Cel szkoleniaProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani z aktualnymi przepisami dotyczącymi zadań jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wprowadzania danych, za które odpowiada jst, oraz weryfikacji danych wprowadzonych przez szkoły i placówki oświatowe.

Podczas szkolenia zostaną zaprezentowane praktyczne wskazówki, jak należy prowadzić nadzór nad prawidłowością przekazywania danych do SIO przez placówki publiczne i niepubliczne.  Zostanie również zaprezentowana aplikacja SIO dedykowana jednostkom samorządu terytorialnego. Oprócz technicznych aspektów zostaną przekazane również aspekty merytoryczne wprowadzania danych do SIO pod kątem naliczania subwencji oświatowej oraz eliminowania zaistniałych w SIO błędów mogących skutkować niewłaściwym naliczeniem subwencji.

Program szkolenia
1. Podstawy prawne gromadzenia i przetwarzania danych w Systemie Informacji Oświatowej.
2. Zakres i terminy przekazywania danych do SIO (omówienie zakresów i terminów obowiązujących szkoły/placówki oświatowe oraz jst).
3. Procedura uzgadniania danych do naliczania subwencji oświatowej kolejny rok budżetowy według stanu na 30 września roku bazowego – odpowiedzialność dyrektora szkoły i organu prowadzącego za poprawność danych przekazywanych do SIO:
• obowiązek potwierdzania przez JST prawdziwości danych zawartych w zestawieniach („raport subwencyjny”),
• obowiązek porównania danych zawartych w zestawieniach z danymi, którymi dysponuje JST, w szczególności z danymi posiadanymi w związku ze sprawowaniem nadzoru nad działalnością prowadzonej szkoły lub placówki oświatowej w zakresie spraw finansowych i administracyjnych oraz w związku z udzielaniem i rozliczaniem przez JST dotacji dla placówek niesamorządowych,
• obowiązek niezwłocznej modyfikacji danych przez szkołę/placówkę oświatową po stwierdzeniu przez JST nieprawdziwości wprowadzonych danych.
4. Konsekwencje zaniechania wprowadzania lub wprowadzania do SIO danych niezgodnych z prawdą (na przykładzie kontroli prowadzonych przez NIK lub CAS).
5. Kontrolny obowiązek jednostki samorządu terytorialnego, m.in. w kontekście naliczania subwencji oświatowej i dotacji przedszkolnej, podstawy prawne sprawowania nadzoru w tym zakresie (przykładowy protokół kontroli przeprowadzanej w szkole).
6. Porady praktyczne dla uczestników – z wykorzystaniem dostępnych funkcjonalności bazy danych SIO oraz „strefy dla zalogowanych”.

Doświadczony wykładowca, praktyk w zakresie prawa oświatowego, pracownik samorządowy z wieloletnim doświadczeniem w pracy na stanowiskach związanych z zarządzaniem oświatą (dyrektor szkoły, wizytator kuratorium oświaty, wicedyrektor regionalnej placówki doskonalenia nauczycieli, obecnie główny specjalista ds. oświaty w jednostce samorządu terytorialnego); trenerka specjalizująca się w szkoleniach z zakresu: Systemu Informacji Oświatowej, dofinansowania kształcenia pracowników młodocianych (w tym pomocy de minimis), zmian w przepisach prawa oświatowego, jak również organizacji pracy szkół.

Przy zgłoszeniu do 12. listopada cena szkolenia to jedyne 319 zł/os!

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

RES Edukacja s.c. zapewnia Trenera, materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia szkolenia.

Szkolenie on-line
Polska + Google Map