Nadzór jednostki samorządu terytorialnego nad wprowadzaniem danych do SIO w kontekście naliczania subwencji oświatowej na rok 2023.

Nie określono

#nik, #SIO, #szkolenie online, #webinar

Przy zgłoszeniu do 24.listopada cena szkolenia to jedyne 299 zł/os!

Co wyniesiesz z tego szkolenia?

Uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani z aktualnymi przepisami dotyczącymi zadań jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wprowadzania danych, za które odpowiada jst, oraz weryfikacji danych wprowadzonych przez szkoły i placówki oświatowe.

Podczas szkolenia zostaną zaprezentowane praktyczne wskazówki, jak należy prowadzić nadzór nad prawidłowością przekazywania danych do SIO przez placówki publiczne i niepubliczne.  Zostanie również zaprezentowana aplikacja SIO dedykowana jednostkom samorządu terytorialnego. Oprócz technicznych aspektów zostaną przekazane również aspekty merytoryczne wprowadzania danych do SIO pod kątem naliczania subwencji oświatowej oraz eliminowania zaistniałych w SIO błędów mogących skutkować niewłaściwym naliczeniem subwencji.

1. Podstawy prawne gromadzenia i przetwarzania danych w Systemie Informacji Oświatowej.
  2. Zakres i terminy przekazywania danych do SIO (omówienie zakresów i terminów obowiązujących szkoły/placówki oświatowe oraz jst).
  3. Procedura uzgadniania danych do naliczania subwencji oświatowej kolejny rok budżetowy według stanu na 30 września roku bazowego – odpowiedzialność dyrektora szkoły i organu prowadzącego za poprawność danych przekazywanych do SIO:
  • obowiązek potwierdzania przez JST prawdziwości danych zawartych w zestawieniach („raport subwencyjny”),
  • obowiązek porównania danych zawartych w zestawieniach z danymi, którymi dysponuje JST, w szczególności z danymi posiadanymi w związku ze sprawowaniem nadzoru nad działalnością prowadzonej szkoły lub placówki oświatowej w zakresie spraw finansowych i administracyjnych oraz w związku z udzielaniem i rozliczaniem przez JST dotacji dla placówek niesamorządowych,
  • obowiązek niezwłocznej modyfikacji danych przez szkołę/placówkę oświatową po stwierdzeniu przez JST nieprawdziwości wprowadzonych danych.
  1. Konsekwencje zaniechania wprowadzania lub wprowadzania do SIO danych niezgodnych z prawdą (na przykładzie kontroli prowadzonych przez NIK lub KAS).
  2. Kontrolny obowiązek jednostki samorządu terytorialnego,in. w kontekście naliczania subwencji oświatowej i dotacji przedszkolnej, podstawy prawne sprawowania nadzoru w tym zakresie (przykładowy protokół kontroli przeprowadzanej w szkole).
  3. Porady praktyczne dla uczestników – z wykorzystaniem dostępnych funkcjonalności bazy danych SIO oraz „strefy pracownika”.

Doświadczony wykładowca, praktyk w zakresie prawa oświatowego, pracownik samorządowy z wieloletnim doświadczeniem w pracy na stanowiskach związanych z zarządzaniem oświatą (dyrektor szkoły, wizytator kuratorium oświaty, wicedyrektor regionalnej placówki doskonalenia nauczycieli, obecnie główny specjalista ds. oświaty w jednostce samorządu terytorialnego); trenerka specjalizująca się w szkoleniach z zakresu: Systemu Informacji Oświatowej, dofinansowania kształcenia pracowników młodocianych (w tym pomocy de minimis), zmian w przepisach prawa oświatowego, jak również organizacji pracy szkół.

13 grudzień 2022 09:00

13 grudzień 2022 13:00

KURS INTENDENT W PLACÓWCE ŻYWIENIA ZBIOROWEGO DZIECI I MŁODZIEŻY

Błędy w realizacji kontroli zarządczej w świetle wyników organów kontroli: NIK, MF, RIO