Kwalifikowalność wydatków w projektach UE w latach 2014-2020 po zmianie wytycznych w 2019 roku i wprowadzeniu funduszowego pakietu antywirusowego – Szkolenie on-line

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie

#kwalifikowalnoś wydatków, #UE

Termin: 22. października Miejsce: online Cena: 259 zł (+VAT)

Sylwia Głowacka
e-mail: sburak@res.edu.pl

Szkolenie kierowane jest do pracowników beneficjentów realizujących projekty lub aplikujących o pozyskanie środków z funduszy UE.

Wymagania wstępne dla uczestników: podstawowa wiedza o Funduszach Strukturalnych

Cel

Celem kształcenia jest zapoznanie pracowników beneficjentów z zasadami realizacji projektów współfinansowanych z UE w okresie 2014-2020 po zmianach jakie zostały wprowadzone w ostatnim czasie. W roku 2019 roku zaczęła  obowiązywać nowa wersja Wytycznych w zakresie kwalifikwalności wydatków. W związku z wystąpieniem pandemii koronawirusa weszły w życie rozwiązania Funduszowego Pakietu Antywirusowego, które mają wpływ na kwalifikowalność wydatków –  w 2020 roku zmieniono i częściowo zawieszono Wytyczne w zakresie kwalifikowalności. Uczestnicy nabędą wiedzę i umiejętności niezbędne do sprawnej realizacji projektów.

Korzyści

Wiedza i umiejętności uzyskane w trakcie kursu:

• Znajomość nowych podstaw prawnych w zakresie kwalifikowalności wydatków
  • Znajomość nowych rozwiązań w zakresie kwalifikowalności wydatków związanych z wystąpieniem pandemii koronawirusa
  • Znajomość aktualnych zasad kwalifikowalności wydatków
  • Umiejętność stosowania reguł konkurencyjnego ponoszenia wydatków w projektach
  • Znajomość zasad rozliczania kosztów personelu projektu
  • Umiejętność stosowania nowych reguł w zakresie uproszczonych metod rozliczania wydatków

Zajęcia prowadzone będą w formie: wykład, prezentacja, dyskusja, omawianie konkretnych przypadków.

BLOK I

Podstawy prawne kwalifikowalności wydatków

Nowe rozporządzenie finansowe UE 2018/1046 „omnibus”

Ustawa wdrożeniowa

Specustawa funduszowa związana z pandemią koronawirusa

– kwalifikowalność wydatków, gdy niemożliwa okazała się realizacja celu, na który wydatek został poniesiony

– przesunięcia terminów składania wniosków o płatność i zakończenia realizacji projektu

– dopuszczalne zmiany w projektach partnerskich

– zmiany w zakresie prowadzenia kontroli i audytu

Wytyczne z 2019 roku – nowy zakres obowiązywania

Zmiana i częściowe zawieszenie Wytycznych w 2020 roku

Umowa o dofinansowanie projektu – obowiązki beneficjenta w zakresie kwalifikowalności wydatków

BLOK II

Nowa redakcja warunków kwalifikowalności wydatków

Doprecyzowanie katalogu wydatków niekwalifikowanych

Dokumentowanie wydatków

Wyodrębniona ewidencja księgowa

Personel projektu – nowa definicja

Zasady zatrudniania i wynagradzania personelu

Uproszczone metody rozliczania wydatków – zmiany wprowadzone Wytycznymi w 2019 roku

Zasady realizacji i rozliczania projektów w oparciu o metody uproszczone

BLOK III

Zmiany w zamówieniach udzielanych w ramach projektów

Nowy Podręcznik beneficjenta – Zamówienia udzielane w ramach projektów z listopada 2019 roku

Obowiązki beneficjentów zobowiązanych do stosowania Pzp

Obowiązki beneficjentów zwolnionych ze stosowania Pzp

Nowe wyłączenia w zasadzie konkurencyjności i rozeznaniu rynku

Procedury wewnętrzne dla zamówień poniżej 20 000 zł

Prawnik (Wydział Prawa i Administracji UMCS), specjalista z zakresu prawa europejskiego i polskiego w obszarze polityki spójności, doświadczony wykładowca i trener z 20 letnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń. Od kilkunastu lat pracuje przy realizacji programów finansowanych ze środków UE. Przygotowywał rekomendacje dotyczące formułowania kryteriów konkursowych w perspektywie finansowej 2014-2020.
Trener na szkoleniach horyzontalnych „Regulacje unijne, dokumenty strategiczne i programowe oraz logika i zasady programowania, system wdrażania i system instytucjonalny w latach 2014-2020” dla pracowników Instytucji Zarządzających i konsultantów PIFE na zlecenie MIR. Prowadził szkolenia dla Instytucji Pośredniczących PO IŚ, PO PC, PO WER i RPO z zakresu ustawy wdrożeniowej, oceny wniosków o dofinansowanie, kwalifikowalności wydatków, rozliczania projektów, kontroli, wykrywania nieprawidłowości. Specjalizuje się w szkoleniach dla beneficjentów z zarządzania projektami, realizacji projektów partnerskich, aplikowania o dofinansowanie, konkurencyjnego ponoszenia wydatków, równości szans.
Trener Krajowego Ośrodka Szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego, pełnił funkcję dyrektora w Instytucji Wdrażającej, przewodniczącego Komisji Oceny Projektów, członka Rady Koordynacyjnej Krajowego Systemu Usług dla MSP, członka Powiatowej Rady Zatrudnienia.
Przygotowywał jako ekspert opinie do wniosków o dofinansowanie w procesie oceny KOP, do projektów systemowych oraz w procedurze odwoławczej. Oceniał wnioski na innowacje społeczne. Członek jury w konkursie Dobre praktyki EFS. Kandydat na eksperta w ramach RPO Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj  i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl

22 październik 2020 09:00

22 październik 2020 13:00

Gospodarka magazynowa środkami spożywczymi.

Audit wewnętrzny systemu HACCP w placówce żywienia zbiorowego

KWALIFIKOWALNOŚĆ WYDATKÓW W PROJEKTACH UE NA LATA 2021-2027