KURS w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego dla pielęgniarek i położnych POZ oraz AOS.

20 listopada_09:00 - 27 listopada_14:00

390(+VAT)

Termin: 20,27. listopad (soboty)  Miejsce: online  Cena:390 zł (+VAT)

Magda Rygorczuk
e-mail: mrygorczuk@res.edu.pl
Adresaci Cel Program szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

DLA KOGO:

• dyrektorów/kierowników szpitali, POZ, AOS
• personelu medycznego zatrudnionego w w/w placówkach, odpowiedzialnego za stan sanitarno – higieniczny placówek,
• pracowników wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Celem kursu jest uzyskanie przez pielęgniarkę, położną wiedzy w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego i uzyskanie dokumentu potwierdzającego ukończenie szkolenia.

1. Podstawy pielęgniarstwa epidemiologicznego. Mikrobiologia i epidemiologia.
1.1. Prawidłowa mikroflora organizmu człowieka i jej rola w patogenezie zakażeń.
1.2. Charakterystyka wybranych grup drobnoustrojów chorobotwórczych.
1.3. Organizacja i zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

2. Program ograniczania zakażeń.
2.1. Rozwój profilaktyki zakażeń.
2.2. Metody zapobiegania szerzeniu się zakażeń.

3. Wybrane zagadnienia higieny placówek medycznych.
3.1. Zasady utrzymania higieny w POZ i AOS: standardy utrzymania higieny, organizacja systemu utrzymania czystości, zasady postępowania z odzieżą ochronną, opracowanie i analiza protokołów kontroli wewnętrznych w obszarze zapobiegania zakażeniom,
3.2. Działania higieniczne w zakresie pielęgnacji.
3.3. Dezynfekcja i sterylizacja: metody dezynfekcji sprzętu i powierzchni w POZ i AOS, dobór i zasady bezpiecznego stosowania środków dezynfekcyjnych, kontrola zużycia środków dezynfekcyjnych, przygotowanie narzędzi i materiałów do sterylizacji, monitorowanie procesów sterylizacyjnych, zasady transportu i przechowywania sterylnego instrumentarium i materiałów, opakowania sterylizacyjne.
3.4. Postępowanie z odpadami: regulacje prawne dotyczące postępowania z odpadami, klasyfikacja odpadów powstających w zakładach opieki zdrowotnej.

4. Organizacja pracy pielęgniarki i położnej, narażenie zawodowe na czynniki biologiczne.
4.1. Metodyka pracy.
4.2. Monitorowanie higieny pomieszczeń POZ i AOS.
4.3. Edukacja pracowników.
4.4. Działania pielęgniarki, położnej w przypadku wystąpienia epidemicznego zakażenia.
4.5. Metody izolacji stosowane w przypadku opieki nad zakażonymi pacjentami.
4.6. Metody izolacji stosowane w przypadku opieki nad zakażonymi pacjentami.

5. Akty prawne regulujące postępowanie związane z powstawaniem, szerzeniem się i zwalczaniem chorób zakaźnych i zakażeń w okresie pandemii Covid-19.
5.1. Wytyczne GIS
5.2. Regulacje prawne MZ

Wykaz umiejętności będących przedmiotem kształcenia – Uczestnik potrafi:
1. Określić zadania epidemiologii we współczesnej medycynie, ocenić wpływ rozwoju, struktury biologicznej i społecznej populacji na stan zdrowia ludności.
2. Przeprowadzać dochodzenia epidemiologiczne.
3. Omówić aktualnie obowiązujące normy prawne.
4. Przedstawić organizację i zadania służby sanitarno-epidemiologicznej w kraju.
5. Sprawować skuteczny nadzór nad stanem sanitarno-epidemiologicznym zakładu.
6. Opracować program profilaktyki i zwalczania zakażeń w POZ i AOS.
7. Wdrażać standardy higieniczne i nadzorować ich przestrzeganie.
8. Wdrażać metody zapobiegające powstawaniu i szerzeniu się zakażeń.
9. Nadzorować procesy dezynfekcji i sterylizacji.
10. Określać czynniki ryzyka zakażeń wśród pacjentów i personelu.
11. Znać zasady izolacji w stosunku do osób zakażonych i podlegających ochronie.
12. Dokonać modyfikacji procedur w zależności od potrzeb.
13. Diagnozować i oceniać potrzeby środowiska dotyczące wprowadzania zmian.
14. Oceniać skuteczność wdrażanych zmian.
15. Współpracować z inspekcją sanitarną.
16. Opracować standardy w zakresie zapobiegania zakażeniom.
17. Planować wyposażenie pielęgniarskich stanowisk pracy.
18. Doradzać w wyborze środków ochrony osobistej w zależności od konkretnej sytuacji.
19. Podejmować działania na rzecz przestrzegania przepisów bezpieczeństwa\ i higieny pracy (BHP).
20. Stosować w praktyce akty prawne regulujące postępowanie w zakresie ograniczania zakażeń szpitalnych, chorób zakaźnych i ochrony zdrowia
personelu

Pielęgniarka, z wieloletnim stażem pracy w różnych placówkach medycznych. Wykształcenie: mgr pielęgniarstwa, mgr pedagogiki, specjalista pielęgniarstwa epidemiologicznego. Jest to pracownik Działu Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie:

* Zarządzanie w placówkach ochrony zdrowia w warunkach integracji zUnią Europejską na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach,
* Prawo w ochronie zdrowia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach,
* Kontrola zakażeń w jednostkach opieki zdrowotnej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Ponadto ukończyła wiele kursów kwalifikacyjnych i specjalistycznych dotyczących wielu dziedzin pielęgniarstwa. Od wielu lat wykładowca na specjalizacjach, kursach kwalifikacyjnych i specjalistycznych w zakresie epidemiologii dla pielęgniarek i położnych. Prywatnie żona i matka
trojga dzieci: dwóch synów i córki.