Kurs kancelaryjno archiwalny I stopnia

20 stycznia_09:00 - 22 stycznia_17:00

Termin: 20-22 stycznia  Miejsce: Gdynia Cena: 940 zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl
Cel i korzyściAdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

– Przekazanie słuchaczom kompleksowej wiedzy z zakresu archiwistyki i zarządzania dokumentacją współczesną

– Omówienie przepisów ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.

– dają możliwość zdobycia pełnych kwalifikacji zawodowych do pracy na stanowisku archiwisty zawodowego i referenta kancelaryjnego.

Pracownicy jednostek samorządowych, instytucji państwowych, osoby zarządzające dokumentacją, osoby pracujące w archiwach zakładowych, kancelariach, sekretariatach, pracownicy składnicy akt oraz osoby zainteresowane pracą na stanowiskach archiwisty zakładowego lub referenta kancelaryjnego.

Program szkolenia – 3 dni – 32h

I. Podstawy prawne postępowania z dokumentacją

1. Ważniejsze akty polskiego prawa archiwalnego

3. Elektroniczne systemy obiegu i zarządzania dokumentacją
  4. Instrukcja kancelaryjna
  5. Jednolity rzeczowy wykaz akt – konstrukcja i stosowanie

V. Organizacja i zasady działania archiwum i składnicy akt

1. Cele i zadania archiwów zakładowych i składnic akt
  2. Planowanie i sprawozdawczość archiwum zakładowego
  3. Personel archiwum zakładowego i składnicy akt
  4. Lokal archiwum zakładowego i składnicy akt
  5. Wyposażenie archiwum zakładowego
  6. Przejmowanie akt z komórek organizacyjnych
  7. Gromadzenie i układ akt w archiwum zakładowym i składnicy akt
  8. Porządkowanie zasobu archiwalnego
  9. Przekwalifikowanie dokumentacji zastanej
  10. Środki ewidencyjne archiwum zakładowego – opracowanie i korzystanie
  11. Udostępnianie dokumentacji
  12. Ekspertyza dokumentacji
  13. Brakowanie dokumentacji niearchiwalnej
  14. Konserwacja akt
  15. Przekazywane akt do archiwum państwowego

VI. Archiwizacja a RODO

VII. Archiwizacja dokumentacji projektów unijnych

VIII. Archiwizacja dokumentacji osobowej i płacowej w świetle ostatnich zmian w przepisach

IX. Standardy postępowania z dokumentacją

1. Zasady tworzenia przepisów kancelaryjno-archiwalnych dla jednostek podległych organom samorządowym
  2. Regulacje dotyczące zakresu kontroli przeprowadzanych przez archiwa państwowe i NDAP
  3. Standard porządkowania, ewidencjonowania i technicznego zabezpieczania materiałów archiwalnych.

X. Postępowanie z dokumentacją w razie ustania działalności lub reorganizacji jednostki organizacyjnej

XI. Tryb oraz zakres wprowadzania zmian i aktualizacji w obowiązujących w jednostce normatywach kancelaryjno-archiwalnych

XII. Usługi archiwalne

XIII. Archiwizowanie dokumentacji aktowej – podsumowanie

1. Terminologia archiwizowania
  2. Studia wstępne
  3. Rozpoznanie przynależności zespołowej
  4. Segregacja dokumentacji
  5. Systematyzacja dokumentacji w obrębie zespołu
  6. Weryfikacja kategorii archiwalnych
  7. Brakowanie przeterminowanej dokumentacji niearchiwalnej
  8. Archiwizowanie materiałów archiwalnych
  9. Archiwizowanie dokumentacji niearchiwalnej
  10. Opisywanie teczek
  11. Inwentaryzacja
  12. Sygnowanie dokumentacji
  13. Opracowane rysu historycznego twórcy zespołu archiwalnego

XIV. Egzamin

Dyplomowany archiwista, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Były pracownik pionu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej.
W swojej karierze zawodowej współpracował ponadto m. in. z archiwum Polskiej Akademii Nauk, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz kilkoma jednostkami samorządowymi. Przez kilka lat kierował archiwum zakładowym i kancelarią przetwarzania informacji niejawnych Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.
Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie usług archiwistycznych i szkoleniowych.

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z organizowaniem i prowadzeniem archiwum zakładowego oraz postępowaniem z dokumentacją w jednostkach administracji publicznej i przedsiębiorstwach. Posiada doświadczenie związane z przygotowywaniem normatywów kancelaryjno-archiwalnych (instrukcje, rzeczowy wykaz akt), wprowadzaniem elektronicznego obiegu dokumentacji, jak również w archiwizacji różnorodnych dokumentów, m. in. dokumentacji osobowej, technicznej, medycznej, dokumentacji szkół i placówek oświatowych, dokumentacji projektów unijnych oraz dokumentacji niejawnej.

W trakcie swojej kariery zawodowej przeprowadził ponad 2000 godz. kursów i szkoleń z zakresu archiwizacji i zarządzania dokumentacją papierową i elektroniczną.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj  .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl

Szkolenie 3-dniowe – 32 godziny zajęć

Przy zgłoszeniu do 20 grudnia 2019 cena za osobę 890 zł.

Start:
20 Styczeń_09:00
Koniec:
22 Styczeń_17:00
Koszt:
Wydarzenie Categories:
, ,
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Gdynia, Cosinus
ul. Hugo Kołłątaja 1
Gdynia, pomorskie 81-332 Polska