KPA w jednostkach pomocy społecznej

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie

#decyzja, #Kodeks, #KPA, #mediacje, #RES, #resedukacja, #weryfikacja, administracja, Elektronizacja, odwołania, ops, pomoc, pomoc_spoleczna, postępowanie, prawo, świadczenia, świadczenie, wnioski, zażalenia

Termin: 30. kwietnia 2021 Miejsce: on-line Cena: 359 zł (+VAT)

Sylwia Głowacka
e-mail: sburak@res.edu.pl

1. Wskazanie praktycznych przykładów stosowania KPA w jednostkach pomocy społecznej,
  2. Problematyka wszczęcia postępowania administracyjnego
  3. Formy rozstrzygnięć w sprawie wyłączeń, tryb i właściwość podmiotów w tych sprawach.
  4. Pełnomocnictwo, terminy, doręczenia z uwzględnieniem najnowszych zmian – charakter czynności i ich znaczenie dla dalszego postępowania.
  5. „Elektronizacja” postępowania i jej konsekwencje.
  6. Prawo strony do wniesienia ponaglenia. Forma, tryb, termin, postępowanie organu w sytuacji wniesienia ponaglenia. Konsekwencje dla organu administracji publicznej związane z wniesieniem ponaglenia przez stronę.
  7. Przewlekłość postępowania a bezczynność organu administracji publicznej właściwego do załatwienia sprawy. Konsekwencje przewlekłego prowadzenia postępowania oraz bezczynności organu
  8. Odpowiedzialność urzędników na podstawie art. 38 k.p.a.
  9. Liczenie terminów
  10. Błędy w procedurze doręczeń i sposoby ich naprawienia.
  11. Wezwania
  12. Metryka sprawy. Protokoły i adnotacje w KPA
  13. Zawieszenie i umorzenie postępowania – problemy praktyczne.
  14. Praktyczne rozwiązania dotyczące ustalania sytuacji dochodowej osoby/rodziny,
  15. Rodzinne wywiady środowiskowe, ich przeprowadzenie oraz sporządzanie protokołu.
  16. Terminy załatwienia sprawy i doręczenia decyzji, procedury postępowania wyjaśniającego i dowodowego oraz zasad wydawania decyzji i postanowienia,
  17. Analiza orzekania uznaniowego. Uznanie administracyjne.
  18. Konstruowanie osnowy i uzasadnienia decyzji uznaniowych
  19. Procedura wydawania decyzji administracyjnej
  20. Kontrola instancyjna decyzji uznaniowych.
  21. Ustalanie właściwości organów, w tym: dla osób pozostających pod opieką prawną (całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolnionych) oraz spory kompetencyjne pomiędzy OPS.
  22. Ustalanie sytuacji dochodowej osób ubiegających się o świadczenia z pomocy społecznej
  23. Przyznawanie i realizacja wybranych świadczeń pieniężnych.
  24. Kierowanie i ustalanie odpłatności za DPS (forma, konstruowanie umów, ustalanie odpłatności, zasady zwalniania z odpłatności).
  25. Procedura orzekania w sprawach nienależnie pobranych świadczeń (uznanie świadczenia za nienależne, wydanie stosownej decyzji administracyjnej, zobowiązanie do zwrotu, skierowanie do egzekucji).
  26. Prawne aspekty weryfikacji prawa do przyznanych świadczeń (uchylenie lub zmiana decyzji, wznowienie postępowania administracyjnego).
  27. Wprowadzanie zmian w wydanej decyzji.
  28. Omówienie sposobów składania odwołania i zażaleń oraz wznowienia postępowania administracyjnego.
  29. Zmiana ostatecznych decyzji administracyjnych dotyczących zasiłku stałego, zasiłku okresowego oraz innych świadczeń.
  30. Postępowanie w sprawie należności z tytułu wydatków ze świadczenia z pomocy społecznej oraz postępowanie w sprawie nienależnie pobranych świadczeń – praktyczne rozwiązania.
  31. Postępowanie uproszczone, mediacja i milczenie w pomocy społecznej.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Aktualnie wykładowca akademicki, trener, prawnik w kancelarii prawnej. Jest dyrektorem zarządzającym ds. ochrony danych osobowych w grupie kapitałowej o zasięgu ogólnopolskim.

Specjalizuje się w postępowaniu administracyjnym, postępowaniu egzekucyjnym i prawie  ochrony danych osobowych, a także w prawie pomocy społecznej i szerokorozumianym prawie socjalnym i opiekuńczym.

Autor licznych  publikacji naukowych i opinii prawnych. Wieloletni konsultant i trener firm doradczych. Ceniony dydaktyk i praktyk. Zajmuje się szkoleniami pracowników urzędów administracji publicznej na szczeblu centralnym i terenowym oraz prawników praktyków, a także pracowników  przedsiębiorstw i spółek. Specjalista w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców oraz  wdrażania standardów ochrony danych osobowych w organizacjach polskich i zagranicznych, gdzie pełni funkcję inspektora ochrony danych osobowych.

Za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne wielokrotnie nagradzany licznymi stypendiami doktorskimi i motywacyjnymi oraz Nagrodą Rektora UŁ III stopnia.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 9. kwietnia cena szkolenia to 319 zł/os.

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

RES Edukacja s.c. zapewnia Trenera, materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia szkolenia.

30 kwiecień 2021 09:00

30 kwiecień 2021 13:00

ŻYWIENIE ZBIOROWE OSÓB STARSZYCH W NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCYCH CHOROBACH, ALERGIACH I NIETOLERANCJACH POKARMOWYCH

Kurs Kancelaryjno – Archiwalny I stopnia

Warsztaty praktyczne: układanie receptur i jadłospisów w żywieniu zbiorowym dzieci i młodzieży.