„Kontrakt socjalny jako narzędzie diagnostycznej i element aktywizacji klienta pomocy społecznej”

4 października_09:00 - 14:00

Termin: 04. października  Miejsce: Szkolenie on-line Cena: 399 zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl
AdresaciCelProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Kadra pomocy społecznej (asystenci rodziny, pracownicy socjalni).

Wzmacnianie potencjału pracownika, podniesienie wiedzy i kompetencji zawodowych pracownika, rozwijanie posiadanych umiejętności zawodowych, lepsze radzenie sobie w sytuacjach trudnych, optymalne wykorzystanie posiadanych zasobów i możliwości, rozwijanie metodyki pracy i wdrażanie nowatorskich rozwiązań (metod/form/narzędzi) w pracy.

Rozpoczęcie szkolenia .

• Przedstawienie tematu, organizacji szkolenia, poznanie się grupy (Ćwiczenie grupowe Praca indywidualna)
  • Omówienie kontraktu socjalnego jako narzędzia w pracy socjalnej – poznanie roli kontraktu socjalnego oraz jego miejsca w procesie działania metodycznego pracownika socjalnego, atuty i ograniczenia w stosowaniu (dyskusja moderowana, Ćwiczenia).
  • Kontrakt socjalny w ustawie o pomocy społecznej oraz innych aktach prawnych ( wykład).

Przerwa

• Etapy zawierania kontraktu socjalnego, skuteczne negocjowanie zapisów, wskazówki do zawierania kontraktu socjalnego (Wykład)
  • Zaplecze do zawierania kontaktu z klientem – zasoby własne pracownika zasoby OPS, zasoby środowiskowe (Ćwiczenia)
  • Formułowanie oceny sytuacji osoby/ rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej, z którą zawierany jest kontrakt socjalny (Dyskusja moderowana, ćwiczenia)
  • Obszary diagnozowania sytuacji klienta – na przykładzie wybranej grupy klientów Ośrodka Pomocy Społecznej (Dyskusja moderowana, ćwiczenia)

Przerwa

Kontynuacja szkolenia

• Wyznaczanie celów i określanie efektów działań w kontrakcie socjalnym (Dyskusja moderowana, ćwiczenia)
  • Zasady, zakres i sposoby dokonywania oceny działań, podejmowanych przez strony kontraktu  ( wykład, ćwiczenia).
  • Praca z trudnym klientem np. osobą łamiącą zasady współpracy – motywowanie do działania, monitorowanie realizacji zadań, konsekwencje braku współdziałania (Dyskusja moderowana).
  • Podsumowanie

Zakończenie szkolenia

Certyfikowany superwizor pracy socjalnej (nr certyfikatu MRPiPS 21), organizator pomocy społecznej, specjalista pracy socjalnej, doradca zawodowy. Praktyk z ponad 20 letnim doświadczeniem w pomocy społecznej, w tym w tworzeniu/prowadzeniu grupowych form pracy oraz prowadzeniu szkoleń grupowych i doradztwa indywidualnego dla kadr pomocy społecznej. Twórca autorskich programów
i projektów, autor/współautor publikacji z zakresu pomocy społecznej. Zaangażowany w inicjowanie, opracowywanie i realizację licznych projektów współfinansowanych ze środków unijnych, w tym realizowanych w oparciu o formułę partnerstwa. Pełnił funkcję m.in. koordynatora merytorycznego projektu systemowego,  koordynował/sprawował nadzór merytoryczny nad realizacją projektów konkursowych (SPO RZL, EQUAL, PO KL). Posiada duże doświadczenie w organizowaniu i prowadzeniu współpracy Ośrodka z podmiotami zewnętrznymi (takich jak instytucje, firmy, organizacje pozarządowe). Kieruje Centrum Poradnictwa Metodyki i Strategii – komórką organizacyjną Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach realizującą wysokospecjalistyczne, często nowatorskie usługi/zadania (w skład zespołu wchodzą m.in. asystenci rodziny, psycholodzy, pedagodzy, mediatorzy, terapeuci, doradcy zawodowi czy trenerzy pracy). Odpowiada za wdrożenie i realizację w Ośrodku Pomocy Społecznej wsparcia z zakresu asysty rodzinnej.

UWAGA!!

Przy zgłoszeniu do 25 sierpnia 2021 r. cena za osobę to jedyne 319 zł.

Przy zgłoszeniu do 05 września 2021 r. cena za osobę to jedyne 349 zł.

Przy zgłoszeniu dwóch i więcej osób z jednej instytucji – cena za osobę to jedyne 299 zł.