Jak przygotować podmiot samorządowy do kontroli lub audytu postępowania z dokumentacją?

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Online, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie

#składnicaakt, #szkolenieonline, #zabezpieczeniedokumentacji, archiwista, archiwum, audyt

Termin: 08. sierpnia 2022 Miejsce: on-line Cena: 339 zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl

Szkolenie skierowane jest przede wszystkim do pracowników realizujących zadania archiwisty lub instytucji dopiero organizujących własne archiwum lub składnicę akt, zwłaszcza samorządowych podmiotów tj. szkół, przedszkoli, bibliotek, warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków pomocy społecznej, centrów usług wspólnych, zakładów usług komunalnych i mieszkaniowych, gminnych domów kultury, straży miejskich i gminnych, SP ZOZ-ów, itp.

1. Kilka słów o różnicy między archiwum zakładowym i składnicą akt oraz zasadach i terminologii archiwalnej.
  2. Jak zorganizować i przygotować działalność archiwum zgodnie z przepisami prawa. Jakie wymagania formalne dla archiwów wynikają z prawa archiwalnego i jakie są ich konsekwencje dla samorządowych jednostek organizacyjnych ich nie spełnienia.
  3. Nadzór nad dokumentacją i prawo do przeprowadzania kontroli archiwów przez archiwa państwowe.
  4. Podział zadań i kompetencji w podmiocie i ich wpływ na zarządzanie dokumentacją.
  5. Rodzaje dokumentacji współczesnej i różnice w jej prowadzeniu i przechowywaniu.
  6. Cele i zadania archiwum/składnicy.
  7. Prawa i obowiązki personelu archiwum ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o przechowywanie i zabezpieczanie dokumentacji zgodnie z przepisami.
  8. Dostęp do pomieszczeń archiwum. Zabezpieczenie pomieszczeń przed osobami trzecimi, siła wyższą i zdarzeniami nagłymi.
  9. Proces przejmowania dokumentacji do archiwum instytucji.
  10. Wymogi lokalowe i techniczne zabezpieczenie dokumentacji – check lista.
  11. Szacowanie ryzyk w prowadzeniu archiwum – metody szacowania.
  12. Gromadzenie i układ dokumentacji w magazynach archiwalnych. Co powinno się znaleźć w archiwum, czego nie wolno już przechowywać, a czego nie wolno przejmować do magazynów archiwalnych.
  13. Porządkowanie i ewidencjonowanie dokumentacji.
  14. Uprawnienia i obowiązki kontrolerów i podmiotu kontrolowanego.
  15. Najczęściej stwierdzane uchybienia w prawidłowym przyjmowaniu, przechowywaniu i zabezpieczeniu dokumentów archiwalnych.
  16. Realizacja zaleceń pokontrolnych.
  17. Odpowiedzialność za przechowywanie dokumentacji archiwalnej niezgodnie z przepisami archiwalnymi, zasadami bhp i ppoż.

Specjalista ds. zarządzania dokumentacją najnowszą, doktor n. hum. z zakresu archiwistyki, biegły sądowy, absolwentka Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie i studiów menadżerskich EMBA, wieloletni pracownik Oddziału Nadzoru Archiwalnego w Archiwum Państwowym w Kielcach, prowadzi własną działalność gospodarczą z zakresu spraw kancelaryjno-archiwalnych.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 11. lipca
cena szkolenia to 299 zł/os.

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

08 sierpień 2022 09:00

08 sierpień 2022 13:00

Obieg i archiwizacja dokumentów w systemie Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją