Incoterms 2020® – najnowsza wersja – Jak je rozumieć, stosować i nie popełniać błędów

8 października_08:30 - 15:00

Termin: 08. października  Miejsce: Szkolenie on-line Cena: 599 zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl
CelRezultat / MetodyProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

(i) Przekazanie informacji o najnowszej wersji Incoterms® 2020, ich nowej strukturze wewnętrznej, zmianie kolejności i nazwy reguł, różnicach w stosunku do Incoterms® 2010 oraz o zasadach prawidłowego i bezpiecznego ich stosowania.

(ii) Analiza poszczególnych reguł Incoterms® 2020, w kontekście podziału obowiązków, kosztów i ryzyka związanego z dostawą towaru pomiędzy sprzedającym i kupującym.

Rezultat:   Uczestnik szkolenia będzie potrafił dokonać wyboru prawidłowej reguły Incoterms®, z uwzględnieniem specyfiki towaru i gałęzi transportu, w kontraktach eksportowych i importowych. Pozwoli to na uniknięcie wielu kosztownych błędów i bezkonfliktową realizację transakcji handlowej.

Metody:     Wykład online, wzbogacony animowaną prezentacją Incoterms. W trakcie szkolenia, sumarycznie, około jedna godzina zostanie poświęcona na wymianę poglądów w formie dyskusji, ewentualne formułowanie problemów, pytania i odpowiedzi.

1. Wprowadzenie:
     Jak powstają reguły Incoterms?;
     Incoterms 2020 a umowa sprzedaży (pojęcia dostawa, własność, ryzyko);
  2. NOWOŚCI i RÓŻNICE w Incoterms® 2020:
     Nowy obszerny Wstęp, który kładzie większy nacisk na dokonanie właściwego wyboru;
     Uaktualnione Noty Wyjaśniające przed każdą regułą;
     Dodany nowy „horyzontalny” układ artykułów;
     Zmiana kolejności artykułów nadająca dostawie i ryzyku wyższą rangę (odpowiednio: A2/B2 zamiast A4/B4 i A3/B3 zamiast A5/B5);
     Konosamenty z adnotacją „on board” w FCA;
     Różne poziomy ochrony ubezpieczeniowej w CIP (ICC A) i CIF (ICC C);
     Zmiana inicjałów DAT na DPU i zmiana kolejności DAP i DPU;
     Przewóz własnymi środkami transportu w FCA, DAP, DPU i DDP;
     Koszty i ich usytuowanie (A9/B9 zamiast A6/B6);
     Włączenie wymogów związanych z bezpieczeństwem w zakres obowiązków dotyczących przewozu i kosztów (A4/B4 i A9/B9).
  3. Analiza i omówienie 11 reguł Incoterms® 2020 oraz zmian w poszczególnych regułach, ze szczególnym uwzględnieniem podziału obowiązków, kosztów i ryzyka między sprzedającym i kupującym;
  4. Analiza błędów, które mogą być popełnione przy stosowaniu reguł Incoterms® 2020:
     brak informacji o wersji Incoterms;
     negatywne konsekwencje związane z brakiem określenia punktu dostawy;
     błędne stosowanie reguł FOB, CFR i CIF w transporcie kontenerowym;
     możliwe konsekwencje finansowe wskutek błędnej interpretacji reguł C.
  5. Dokumenty i informacje wymagane od stron kontraktu w Incoterms® 2020.
  6. Incoterms® 2020 a umowa spedycji i umowa przewozu.
  7. Ubezpieczenie towaru w drodze w Incoterms® 2020.
  8. Podsumowanie (dyskusja podsumowująca, pytania, odpowiedzi).

Absolwent Ekonomiki Handlu Zagranicznego SGPiS, jest członkiem Polskiego Narodowego Komitetu Międzynarodowej Izby Handlowej oraz niezależnym konsultantem, trenerem i wykładowcą, współpracującym z licznymi organizacjami, instytucjami i firmami szkoleniowymi. Specjalizuje się m.in. w szkoleniach in company dla kadry zarządzającej, handlowców oraz pracowników działów logistyki i spedycji.

Jest również jedynym w Polsce trenerem Incoterms akredytowanym przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu.

Jego dotychczasowy dorobek to książki i publikacje z zakresu handlu zagranicznego: „Poradnik samodzielnego importera” (1991, 1994), „Przedstawicielstwo, agent, komisant, dystrybutor w obrocie międzynarodowym” (1992,1993), „Poradnik importera” (1995), „Handel Zagraniczny. Poradnik” (1994, 1995, 1996,1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2004, 2006, 2008), „Konwencja NZ o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów. Komentarz” (1998), „Umowy sprzedaży i dostawy w obrocie międzynarodowym” (1999), „Incoterms 2000″ (tłumaczenie)  „Incoterms 2000 – Komentarz” (2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2008), „Umowa Modelowa MIH międzynarodowej sprzedaży” (2004) (tłumaczenie), „Umowa modelowa MIH międzynarodowej agencji handlowej” (2005)(tłumaczenie), „Umowa modelowa MIH międzynarodowej dystrybucji” (2005)(tłumaczenie), „Incoterms 2010” (2010)(tłumaczenie), „Incoterms 2020” (2019)(tłumaczenie) oraz liczne publikacje w prasie fachowej m.in: „Rynki Zagraniczne”, „Handel Zagraniczny”, „Prawo Przedsiębiorcy”, „Poznański Magazyn Targowy” i inne.

UWAGA!!

Przy zgłoszeniu do 13. września 2021 r. cena za osobę to jedyne 549 zł.