Faktura i kasy rejestrujące w jednostkach samorządu terytorialnego

13 lipca_09:00 - 12:00

Termin: 13. lipca Miejsce: SZKOLENIE ONLINE Cena:  199 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl
AdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Adresaci:

Szkolenia przeznaczone są dla pracowników wydziałów finansowych i księgowych jednostek samorządu terytorialnego (zarówno dla urzędów obsługujących JST, jak i jednostek organizacyjnych), a także dla pracowników instytucji kultury. Szkolenie skupia się na aspektach praktycznych omawianych problemów, odwołuje się do atu lanej praktyki organów podatkowych i sądów administracyjnych oraz poparte jest dużą ilością przykładów z działalności JST  i instytucji kultury.

1. Faktura jako podstawowy dokument w podatku VAT
  • Termin na wystawienie faktury – zasada ogólna i przypadki szczególne np. usługi budowlane, najem, odsprzedaż mediów.
  • Czy wystawienie faktury przed sprzedażą może rodzić ryzyko podatkowe?
  • Czy można wystawić fakturę w języku obcym?
  • Jakie dane zawsze muszą znaleźć się na fakturze?
  • Szczególne oznaczenia faktury – procedury szczególne, mały podatnik, eksport usług.
  • Kiedy na fakturze nie trzeba umieszczać numeru NIP?
  • Jak określić datę sprzedaży na fakturze?
  • Czy można umieszczać dodatkowe informacje na fakturze?
  • Szczególne rodzaje faktur (nota korygująca, faktura wystawiana przez małego podatnika, faktura VAT marża, faktura zaliczkowa).
  • Anulowanie faktury i duplikat faktury.
  1. Faktura korygująca.
  • Treść faktury korygującej – określenie przyczyny korekty
  • Kiedy należy wystawić fakturę korygującą?
  • Rozliczenie faktur korygujących in plus i in minus w podatku VAT – zmiany 2021
  1. Fakturowanie elektroniczne – wybór czy obowiązek.
  • Jakie wymogi musi spełniać faktura w formie elektronicznej i jak bezpiecznie wystawić taką fakturę?
  • Integralność treści i autentyczność pochodzenia faktury.
  • Kontrole biznesowe jako sposób weryfikacji prawidłowości faktury.
  • Elektroniczne bazy przechowywania faktur.
  1. Sprzedaż detaliczna, czyli kasy rejestrujące i paragony w VAT.
  • Kiedy powstaje obowiązek stosowania kas rejestrujących?
  • Zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących – szczegółowe omówienie sytuacji, w których nie powstaje obowiązek instalowania kasy oraz, w których nie istnieje obowiązek rejestracji sprzedaży na kasie;
  • Wpłaty przyjmowane w kasie urzędu m.in. opłata za ślub, koncesje, udostępnianie pasa drogowego, dzierżawa, najem mieszkań.
  1. Paragon fiskalny, faktura do paragonu i faktura uproszczona
  • Faktura do paragonu dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej;
  • Paragon fiskalny z numerem NIP, a faktura uproszczona;
  • Zasady księgowania faktur uproszczonych, możliwość wystawienia faktury z pełnymi danymi oraz korekty faktury uproszczonej.
  1. Kasy fiskalne online

– Obowiązek stosowania kasy online;

– Podłączenie i fiskalizacja kasy, ulga na zakup kasy.

Doradca podatkowy, prawnik, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, z ponad 10 letnim doświadczeniem pracy w ogólnopolskich spółkach doradztwa podatkowego, trener z ponad 1000 godzin przeprowadzonych szkoleń oraz publikacjami w ogólnopolskich czasopismach i eksperckich portalach internetowych. Od października 2014 r. członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych,  z nadanymi uprawnieniami zawodowymi doradcy podatkowego, specjalizujący się w zakresie podatku VAT i postępowań podatkowych.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl