Egzekucja administracyjna w czasie pandemii oraz po jej ustaniu – warsztat online

8 grudnia 2020_09:00 - 15:00

Termin: 08. grudnia  Miejsce: ONLINE Cena: 239 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl
AdresaciCelProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Pracownicy spółek, którzy chcą dowiedzieć się lub uporządkować wiedzę, na temat zasad prowadzenia czynności egzekucyjnych i zmian wprowadzonych ustawowo.

Cel szkolenia:

• wskazanie zasad i mechanizmów skutecznej egzekucji należności administracyjnoprawnych, przedstawienie praktycznych aspektów postępowania egzekucyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem praw i obowiązków wierzyciela.

Metoda szkolenia: wykład oraz warsztaty w oparciu o praktykę i zgłaszane drogą elektroniczną i w trakcie szkolenia przypadki.

9-10:30

1. Podmiotowy i przedmiotowy zakres egzekucji w administracji jako podstawa egzekucji
  2. Zbieg egzekucji sądowej z egzekucją administracyjną – sposoby rozstrzygnięcia w praktyce.
  3. Podmioty postępowania egzekucyjnego- kto jest organem egzekucyjnym, wierzycielem, zobowiązanym w postępowaniu egzekucyjnym?
    • właściwość miejscowa,
    • właściwość rzeczowa i funkcjonalna.
  4. Egzekucja należności pieniężnych , środki egzekucyjne- szczegółowe omówienie mechanizmów egzekwowania, uprawnień i poszczególnych etapów w okresie pandemii i po niej
    • Egzekucja z pieniędzy,
    • Egzekucja z wynagrodzenia,
    • Egzekucja ze świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego oraz z ubezpieczenia społecznego,
    • Egzekucja z rachunków bankowych i wkładów oszczędnościowych,
    • Egzekucja z innych wierzytelności,
    • Egzekucja z weksla i udziału w spółce z o.o.,
    • Egzekucja z nieruchomości i ruchomości i inne.

1. Sposoby egzekucji od osoby niepełnoletniej, ubezwłasnowolnionej, bezdomnej
  2. Wszczęcie postępowania- wymogi formalne, organy właściwe, obowiązki wierzyciela. Czy wnioski egzekucyjne mogą być przekazywane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego?
  3. Okoliczności uwarunkowujące przerwanie biegu przedawnienia w związku z wszczęciem postępowania egzekucyjnego.
  4. Istota tytułu wykonawczego – tytuł jednolity i zagraniczny. Nowe obowiązki związane z tworzeniem odpisów tytułów wykonawczych. W jakie sytuacji tworzy się dalszy tytuł wykonawczy a w jakiej ponowny w miejsce utraconego?
  5. Upomnienie – obowiązek umieszczenia daty doręczenia upomnienia, a jeżeli doręczenie upomnienia nie było wymagane, podstawę prawną braku tego obowiązku.
  6. Postępowanie w sytuacji gdy tytuł wykonawczy nie spełnia wymogów formalnych bądź obowiązek nie podlega egzekucji.
  7. Konsekwencje wszczęcia i prowadzenia egzekucji niezgodnej z prawem – dla wierzyciela i organu egzekucyjnego.

1. Omówienie najistotniejszych przesłanek umorzenia i zawieszenia występujących
    w praktyce i podstaw ich zaskarżania przez wierzyciela.
  2. Wyłączenia spod egzekucji – czego nie może zająć organ egzekucyjny i jakie konsekwencje wynikają z tego dla wierzyciela?
  3. Postępowanie uproszczone.
  4. Środki prawne w postępowaniu egzekucyjnym.
    • Zarzuty
    • Zażalenie
    • Skarga na czynności egzekucyjne
    • Wniosek o wyłączenie spod egzekucji
    • Żądanie zmiany lub uchylenie postanowienia w trybie przepisów KPA.
  5. Środki nadzoru w postępowaniu egzekucyjnym w administracji
  6. Koszty prowadzonego postępowania egzekucyjnego (opłaty, a wydatki egzekucyjne, zasady ich ustalania i pobierania, możliwości zmniejszenia kosztów egzekucyjnych przez wierzyciela)
  7. Odpowiedzialność za naruszenie przepisów postępowania przez pracownika:
    • Odpowiedzialność odszkodowawcza,
    • Odpowiedzialność porządkowa.

Prawnik , były rzecznik dyscyplinarny w izbie skarbowej , specjalista w prawie podatkowym i dziedzinach pokrewnych, wieloletni praktyk skarbowości z 20-letnim doświadczeniem na stanowisku kierowniczym w izbie skarbowej , wykładowca akademicki.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj  .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl

PRZY ZGŁOSZENIU DO 20  LISTOPADA CENA ZA SZKOLENIE TO 199 ZŁ / OSOBĘ!

1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Sylwia Burak i Elwira Grygorczuk – wspólnicy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod firmą RES Edukacja – Kompleksowa organizacja szkoleń s.c. ul. Białostoczek 15/35, 15-869 Białystok, NIP: 5423316405, REGON: 380410137,