Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników z uwzględnieniem najnowszych przepisów

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie

#dofinansowanie, #komisja, #KPA, jst, młodociany, pomoc, pomoc_de_minimis, pracownicy, pracownik, RES_Edukacja, wniosem, wymogi

Przy zgłoszeniu do 10. października cena to jedyne 359 zł/os.

Szkolenie przeznaczone jest dla przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego odpowiedzialnych za wykonywanie zadań i obowiązków JST wynikających z dofinansowania z budżetu państwa kosztów kształcenia przysługującego  pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Przedstawione zostaną aktualne przepisy dotyczące  przyznawania pracodawcom dofinansowania do kosztów kształcenia, w tym obowiązująca prognoza zawodów oraz sposób waloryzacji kwoty dofinansowania.

1. Zadania i obowiązki Jednostek Samorządu Terytorialnego wynikające z dofinansowania z budżetu państwa kosztów kształcenia przysługującego pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego
– pojęcie pracodawcy i status pracownika młodocianego;
– zmiana definicji rzemieślnika;
– warunki, jakie muszą spełnić pracodawcy, ubiegający się o dofinansowanie
kosztów kształcenia (w tym posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych i pedagogicznych przez instruktorów praktycznej nauki zawodu);
– wymogi formalne wniosku o dofinansowanie;
– zasady i tryb przyznawania pracodawcom dofinansowania do kosztów kształcenia, w tym zasady ustalania wysokości dofinansowania (możliwość wypłaty dofinansowania w większej kwocie dla określonych zawodów na podstawie Obwieszczenia MEiN w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy) oraz waloryzacja kwoty dofinansowania.

2. Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników jako pomoc de minimis:
– podstawy prawne stosowania pomocy de minimis (w tym Rozporządzenie Komisji (UE) 2020/972 z dnia 2 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1407/2013 w odniesieniu do jego przedłużenia oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 651/2014 w odniesieniu do jego przedłużenia i odpowiednich dostosowań;
– omówienie dokumentów składanych przez pracodawcę w celu otrzymania pomocy de minimis;
– procedura weryfikacji „informacji” złożonej przez przedsiębiorcę;
– obowiązki podmiotu udzielającego pomocy de minimis, m.in. konieczność aktualizacji wydawanych zaświadczeń o udzielonej pomocy;
– obowiązek sprawozdawania z udzielonej pomocy de minimis (aktualne Rozporządzenie w sprawie przekazywania sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej i informacji o nieudzieleniu takiej pomocy z wykorzystaniem aplikacji SHRIMP).
3. Stosowanie Kodeksu postępowania administracyjnego w procesie przyznawania zwrotu pracodawcom kosztów kształcenia pracowników młodocianych i związane z tym obowiązki gmin.
4. Praktyczne wskazówki dotyczące zwrotu kosztów zatrudniania osób młodocianych na podstawie orzeczeń sądów administracyjnych.
5. Pytania i odpowiedzi.

Doświadczony wykładowca, praktyk w zakresie prawa oświatowego, pracownik samorządowy z wieloletnim doświadczeniem w pracy na stanowiskach związanych z zarządzaniem oświatą (dyrektor szkoły, wizytator kuratorium oświaty, wicedyrektor regionalnej placówki doskonalenia nauczycieli, obecnie główny specjalista ds. oświaty w jednostce samorządu terytorialnego); trenerka specjalizująca się w szkoleniach z zakresu: Systemu Informacji Oświatowej, dofinansowania kształcenia pracowników młodocianych (w tym pomocy de minimis), zmian w przepisach prawa oświatowego, jak również organizacji pracy szkół.

24 październik 2023 08:30

24 październik 2023 12:30

SEMINARIUM SZKOLENIOWE DLA SEKRETARZY GMIN

ZFŚS w jednostkach sektora finansów publicznych po zmianach w kontekście RODO, COVID-19 oraz odpowiedzialności karnej, skarbowej i dyscyplinarnej w jednostkach sektora finansów publicznych w tym w jednostkach oświaty i instytucjach kultury.

Profesjonalny sekretariat z czynności kancelaryjnych i archiwizacyjnych oraz rozporządzenia „RODO” i ustawy o ochronie danych osobowych.