DIETA TO NIE WSZYSTKO -zaburzenia odżywiania i ich przyczyny, sposoby przełamywania niechęci dzieci do zjadania produktów zdrowych. Prawidłowe komponowanie jadłospisu w oparciu o aktualną piramidę żywieniową, przepisy kulinarne: smaczne, zdrowe i lubiane przez dzieci.

17 września_10:00 - 14:00

219(+VAT)

Termin: 17 wrzesień  Miejsce: online  Cena:219 zł (+VAT)

Magda Rygorczuk
e-mail: mrygorczuk@res.edu.pl
Adresaci Program szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

DLA KOGO:

– dyrektorów/kierowników żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, burs, internatów, ośrodków szkolno-wychowawczych,

– dietetyków, intendentów, kucharzy zatrudnionych w w/w placówkach,

– właścicieli firm cateringowych wytwarzających posiłki dla dzieci i młodzieży,

– pracowników organów prowadzących przedszkola i szkoły (urzędów miast, gmin, jednostek obsługujących placówki oświatowo-wychowawcze),

– pracowników wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych,

w szczególności zaś dla: pedagogów, psychologów, psychoterapeutów zatrudnionych w jednostkach systemu oświaty, jednostkach służby zdrowia (szpitale, przychodnie zdrowia) poradniach psychologiczno – pedagogicznych.

PROGRAM:

• Psychologiczne podłoże zaburzeń odżywiania:
  • głód emocjonalny,
  • system rodzinny, wielopokoleniowe utrwalanie złych nawyków – udział rodziny w powstawaniu nadwagi i otyłości, sposoby kształtowania właściwych nawyków żywieniowych
  • traumy,
  • obraz siebie,
  • style karmienia: kontrolujący, pobłażliwy, zaniedbujący, responsywny,
  • system kar i nagród,
  • Kultura jedzenia – czynniki cywilizacyjne zaburzeń odżywiania ( triada:  kultura – tradycja – uwarunkowania materialne).
  • W stronę współpracy – czyli profesjonalna profilaktyka i podnoszenie kompetencji dzieci i rodziców w płaszczyźnie odżywiania.
  • System wsparcia dziecka z trudnościami w jedzeniu – diagnoza, terapia, wdrażanie nowych nawyków żywieniowych: rola lekarza, dietetyka, psychologa/pedagoga, rodzica.
  • Prawidłowe komponowanie jadłospisu w oparciu o aktualną piramidę żywieniową (urozmaicona dieta dziecka w placówce, metody podawania posiłków).
  • Niejadek w domu i w przedszkolu – podłoże złego nastawienia do warzyw, owoców, produktów zbożowych ciemnych itp. Zabawy zachęcające do podawania „niechcianych” produktów.
  • Omówienie przepisów kulinarnych (smaczne, zdrowe i uwielbiane przez dzieci).

Dyskusja

PROWADZĄCY:

Trener 1: Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ukończyła studia magisterskie na wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, ze specjalnością „Dietetyka w specyficznych potrzebach żywieniowych”. Swoją wiedzę pogłębia przez udział w licznych konferencjach i szkoleniach między innymi z zakresu psychodietetyki. Obecnie prowadzi własną poradnię dietetyczną, w ramach której założyła Centrum Zaburzeń Odżywiania u dzieci i dorosłych.Swoją pasję do dietetyki wyraża również poprzez działalność w mediach, gdzie udowadnia, że zdrowe posiłki  dla dzieci czy osób dorosłych chorych nie muszą być nudne i niesmaczne, ale wręcz przeciwnie. Doświadczenie zawodowe zostało zdobyte poprzez pracę w Szpitalu MSWiA w Złocieńcu, publicznym żłobku w Wałczu, cateringu dietetycznym „Fit-papu” w Wałczu, Dukat Medical SPA w Dąbkach oraz współpracy z cateringiem dla dzieci „Kuchnia Tytusa” w Poznaniu i udział w projektach unijnych. Specjalizuje się w komponowaniu jadłospisów dla placówek żywienia zbiorowego dzieci i dorosłych, między innymi do żłobków, przedszkoli, prywatnych szkół, czy szpitala. Dodatkowo bierze udział w licznych projektach oraz zajmuje się prowadzeniem szkoleń i warsztatów kulinarnych dla dzieci w Wałczu, Pile oraz Poznaniu. Zajmuje się także dietoterapią kobiet w ciąży i laktacji.

Trener 2: Pedagog, terapeuta. Od 15 lat nieprzerwanie związana z edukacją i pracą z dziećmi  i młodzieżą. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Wiedzę swoja pogłębiała podejmując studia podyplomowe, nadające jej kolejne kwalifikacje. Pracowała jako nauczyciel, wykładowca i szkoleniowiec. Dziedziną najbliższą jej sercu jest pomoc dzieciom i młodzieży. Ukończyła certyfikowane kursy z zakresu: terapii dzieci  i nastolatków z zaburzeniami zachowania, zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi,  z zaburzeniami odżywiania, z zaburzeniami funkcjonowania społecznego i emocjonalnego. Odpowiada na aktualne wyzwania terapeutyczne, pracując  z dziećmi uzależnionymi behawioralnie – od telefonu, telewizji, komputera i gier. Współpracuje z poradnią dietetyczną, gdzie współtworzy centrum zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży. Wspiera dzieci z zaburzeniami odżywiania, lękowymi, wycofane z kontaktu, izolujące się, odrzucone przez rówieśników, nadwrażliwe i te, które potrzebują odkryć swoją wartość. Odważnie zwraca uwagę na konieczność mówienia  o psychoseksualnym rozwoju dzieci i młodzieży, oraz zagrożeniach, jakie w tej płaszczyźnie niesie dzisiejsza rzeczywistość.  Dziecięca masturbacja, niepewność wobec własnej tożsamości płciowej w okresie dorastania czy identyfikacja z własną płcią nie są dla niej tematem tabu. Wspiera dzieci i ich rodziców, w procesie przechodzenia kolejnych etapów rozwoju dziecka, by świadomy, samodzielny i przede wszystkim szczęśliwy młody człowiek mógł wejść w dorosłe życie.