Budżet zadaniowy jako instrument zarządzania finansami publicznymi

Cała Polska, Online

#online, #RES, #res edukacja, #resedukacja, #szkolenie, #szkolenie online, #szkolenieonline, #webinar, budżet, budżet zadaniowy, edukacja, kontrola, koszty, NIK, zadaniowy

Przy zgłoszeniu do 9. stycznia cena to jedyne 419 zł/os.

1. Budżet zadaniowy jako instrument zarządzania finansami publicznymi:
  • zmiany wprowadzane od 2019 roku,
  • cel wprowadzania planowania w układzie zadaniowym w Polsce,
  • narzędzie Nowego Zarządzania Publicznego,
  • powiązanie BZ z kontrolą zarządczą,
  • doświadczenie międzynarodowe dotyczące budżetowania zadaniowego (tzw. performance budgeting),
  • rola budżetu zadaniowego w planowanej reformie systemu budżetowego.
  1. Najczęstsze błędy w zakresie budżetu zadaniowego w świetle wyników kontroli NIK dotyczących budżetu zadaniowego i kontroli zarządczej.
  2. Metodologia planowania, ewidencji i sprawozdawczości w zakresie wydatków/ kosztów w układzie zadaniowym, w tym wydatków/ kosztów pośrednich.
  3. Budżet tradycyjny a rozwiązania budżetu zadaniowego.
  4. Katalog funkcji państwa, zadań, podzadań, działań, celów oraz mierników na rok 2019Zmiany w stosunku do 2018 roku.
  5. Cele, obszary i mierniki zadań publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego.
  6. Zasady definiowania celów, doboru mierników i monitorowania ich realizacji.
  7. Współpraca komórek merytorycznych oraz komórek finansowo – księgowychw planowaniu wydatków w układzie zadaniowym.
  8. Powiązanie tradycyjnego układu budżetowego z budżetem zadaniowym – zasady kalkulacji i rozliczania wydatków na zadanie, rozliczenie wydatków osobowych, bieżących i majątkowych na zadania. Możliwość zastąpienia klasyfikacji tradycyjnej zadaniową.
  9. Wydatki bezpośrednie – zasady przypisywania wydatków do działań, podzadań i zadań. Rozróżnienie działań merytorycznych od obsługowych (administracyjnych, technicznych).
  10. Wydatki pośrednie – zasady planowania i ewidencji:
  • wyodrębnienie w funkcję (zadanie) o charakterze technicznym (specyfika dysponentów części budżetowych oraz państwowych osób prawnych)
  • zastosowanie wskaźników podziałowych
  • zastosowanie proporcji
  • rachunek kosztów działań (tzw. rachunek ABC) wg miejsca powstawania kosztów
  1. Ewidencja księgowa wykonywania budżetu w układzie zadaniowym– zakładowy plan kont a polityka rachunkowości.

Z wykształcenia ekonomista i finansista. Absolwent Wydziału Ekonomii i Zarządzania oraz Wydziału Finansów i Informatyki na Uniwersytecie w Białymstoku. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń. Przebył liczne kursy doszkalające, w tym kursy przeznaczone dla trenerów. Doświadczenie zawodowe zdobywał w bankach oraz urzędach. Szkoli pracowników jednostek samorządowych, właścicieli przedsiębiorstw, kadrę zarządzającą i menadżerską.

30 styczeń 2023 09:00

30 styczeń 2023 13:00