Aktualne problemy podatkowe – odliczenie i korekta podatku VAT

2 lipca_09:00 - 11:00

219zł

Termin: 02. lipca Miejsce: SZKOLENIE ONLINE Cena:  219 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl

AdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Adresaci:

Szkolenia przeznaczone są dla pracowników wydziałów finansowych i księgowych jednostek samorządu terytorialnego (zarówno dla urzędów obsługujących JST, jak i jednostek organizacyjnych), a także dla pracowników instytucji kultury. Szkolenie skupia się na aspektach praktycznych omawianych problemów, odwołuje się do atu lanej praktyki organów podatkowych i sądów administracyjnych oraz poparte jest dużą ilością przykładów z działalności JST  i instytucji kultury.

1. Zakres opodatkowania podatkiem VAT.

• Wskazanie na katalog czynności opodatkowanych podatkiem VAT i zdarzenia niepodlegające opodatkowaniu – omówienie transakcji, których kwalifikacja może rodzić wątpliwości i skutki dla odliczenia podatku VAT

1. Odliczenie podatku naliczonego.

• Omówienie podstawowych warunków  odliczenia podatku i praktyczne zilustrowanie zasad ustalania związku danego zakupu z czynnościami opodatkowanymi.
    • Analiza konkretnych przypadków (działanie w ramach konsorcjum i wspólnego przedsięwzięcia, zakup towarów i usług w związku z realizowaniem wydarzeń otwartych, świadczenia dla pracowników)
    • Określenie terminów odliczenia podatku w przypadku zakupów krajowych i transakcji międzynarodowych.
    • Rozliczenie faktur korygujących.
    • Zasady odliczania podatku w przypadku zakupu pojazdów samochodowych, wydatków eksploatacyjnych i paliwa.
    • Zdarzenia, które nie dają prawa do odliczenia podatku. Prawidłowe udokumentowanie transakcji jako warunek odliczenia.

1. Wpływ na odliczenie podatku aktualnych i planowanych zmian w podatku VAT

• Faktura do paragonu, a odliczenie VAT – nowe zasady wystawiania faktur do paragonów.
    • Split payment i jego wpływ na odliczenie VAT
    • Nowe zasady dotyczące odwrotnego obciążenia, wykreślenie podatnika z rejestru, zmiany w zasadach rejestracji – dodatkowe

1. Weryfikacja dostawcy – w jaki sposób wytyczne Ministerstwa Finansów powinny zostać wdrożone przez szkoły wyższe?

1. Odliczenie podatku VAT z wykorzystaniem współczynnika proporcji.

• Zasady ustalania kwoty podatku podlegającej odliczeniu – kiedy korzystamy z współczynnika proporcji?
    • Zasady wyliczania proporcji – jak ustalić obrót roczny, czy uwzględniamy czynności niepodlegające opodatkowaniu, kwalifikowanie dotacji, transakcje nie uwzględniane podczas wyliczenia współczynnika proporcji, zasady zaokrąglania współczynnika proporcji.

1. Tzw. współczynnik preproporcji .
    • Kto jest zobowiązany do obliczania preproporcji – sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych, podmiotów uzyskujących dotacje, fundacji oraz jednostek samorządy terytoriualnego, uczelni i innych podmiotów dotowanych z budżetu państwa.
    • Jak obliczać preproporcję – czy podatnik może samodzielnie ustalić wysokość współczynnika?
    • Czy preproporcja zwalnia podatnika z obowiązku obliczania proporcji.
    • Dotacje uwzględniane w obliczeniu preproporcji przez JST
    • Moment wydatkowania dotacji, a konieczność uwzględnienia jej w preproporcji.

1. Korekta roczna

• Weryfikacja współczynnika proporcji i preproporcji, właściwa deklaracja podatkowa.
    • Obowiązkowe korekty przy realizacji inwestycji.
    • Zasady dokonywania korekty w przypadku nabycia środków trwałych. Sprzedaż środka trwałego w okresie korekty.
    • Korekta w przypadku zakupu nieruchomości lub prawa wieczystego użytkowania.

1. Deklaracja i ewidencja VAT w formie JPK (likwidacja dotychczasowych deklaracji VAT)

– nowe deklaracje VAT – forma składania i zakres danych;

– składanie informacji podsumowujących;

– zasady prowadzenia ewidencji VAT po zmianach;

– część ewidencyjna pliku JPK – deklarowanie MPP, GPT, procedury szczególne;

– część deklaracyjna pliku JPK – deklarowanie transakcji objętych MPP;

– składanie korekt deklaracji;

– odpowiedzialność za błędy.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Doradca podatkowy, prawnik, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, z ponad 10 letnim doświadczeniem pracy w ogólnopolskich spółkach doradztwa podatkowego, trener z ponad 1000 godzin przeprowadzonych szkoleń oraz publikacjami w ogólnopolskich czasopismach i eksperckich portalach internetowych. Od października 2014 r. członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych,  z nadanymi uprawnieniami zawodowymi doradcy podatkowego, specjalizujący się w zakresie podatku VAT i postępowań podatkowych.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 14 czerwca cena za szkolenie to 199 zł / osobę!