Aktualne problemy podatkowe – odliczenie i korekta podatku VAT 2021

20 września_09:00 - 13:00

Termin: 20. września Miejsce: on-line Cena: 375 zł (+VAT)

Katarzyna Wardzińska
e-mail:kwardzinska@res.edu.pl
Program szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy
  1. Zakres opodatkowania podatkiem VAT.
  • Wskazanie na katalog czynności opodatkowanych podatkiem VAT i zdarzenia niepodlegające opodatkowaniu – omówienie transakcji, których kwalifikacja może rodzić wątpliwości i skutki dla odliczenia podatku VAT
  1. Odliczenie podatku naliczonego z uwzględnieniem najnowszych zmian Slim VAT 2021
  • Omówienie podstawowych warunków  odliczenia podatku i praktyczne zilustrowanie zasad ustalania związku danego zakupu z czynnościami opodatkowanymi.
  • Analiza konkretnych przypadków (działanie w ramach konsorcjum i wspólnego przedsięwzięcia, zakup towarów i usług w związku z realizowaniem wydarzeń otwartych, świadczenia dla pracowników)
  • Określenie terminów odliczenia podatku w przypadku zakupów krajowych i transakcji międzynarodowych.
  • Rozliczenie faktur korygujących.
  • Zasady odliczania podatku w przypadku zakupu pojazdów samochodowych, wydatków eksploatacyjnych i paliwa.
  • Zdarzenia, które nie dają prawa do odliczenia podatku. Prawidłowe udokumentowanie transakcji jako warunek odliczenia.
  1. Wpływ na odliczenie podatku aktualnych i planowanych zmian w podatku VAT
  • Faktura do paragonu, a odliczenie VAT – nowe zasady wystawiania faktur do paragonów.
  • Split payment i jego wpływ na odliczenie VAT
  • Nowe zasady dotyczące odwrotnego obciążenia, wykreślenie podatnika z rejestru, zmiany w zasadach rejestracji – dodatkowe
  1. Weryfikacja dostawcy – w jaki sposób wytyczne Ministerstwa Finansów dotyczące odliczenia podatku VAT powinny zostać wdrożone w życie?

2. Odliczenie podatku VAT z wykorzystaniem współczynnika proporcji.
  • Zasady ustalania kwoty podatku podlegającej odliczeniu – kiedy korzystamy z współczynnika proporcji?
  • Zasady wyliczania proporcji – jak ustalić obrót roczny, czy uwzględniamy czynności niepodlegające opodatkowaniu, kwalifikowanie dotacji, transakcje nie uwzględniane podczas wyliczenia współczynnika proporcji, zasady zaokrąglania współczynnika proporcji.
  1. Tzw. współczynnik preproporcji .
  • Kto jest zobowiązany do obliczania preproporcji – sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych, podmiotów uzyskujących dotacje, fundacji oraz jednostek samorządy terytoriualnego, uczelni i innych podmiotów dotowanych z budżetu państwa.
  • Jak obliczać preproporcję – czy podatnik może samodzielnie ustalić wysokość współczynnika?
  • Czy preproporcja zwalnia podatnika z obowiązku obliczania proporcji?
  1. Korekta roczna
  • Weryfikacja współczynnika proporcji i preproporcji, właściwa deklaracja podatkowa.
  • Obowiązkowe korekty przy realizacji inwestycji.
  • Zasady dokonywania korekty w przypadku nabycia środków trwałych. Sprzedaż środka trwałego w okresie korekty.
  • Korekta w przypadku zakupu nieruchomości lub prawa wieczystego użytkowania.

Radca Prawny, Doradca Podatkowy, były pracownik organów administracji skarbowej, członek komisji rewizyjnej Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie, członek zespołu ekspertów do spraw Karnych Skarbowych przy Krajowej Izbie Doradców Podatkowych, autor w serwisie Doradca w biznesie, doświadczona trenerka i autorka szkoleń.

Studia ukończyła z wyróżnieniem jako najlepsza absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie – rocznik 2010. Absolwentka kierunku „Analiza Ekonomiczna i Controlling przedsiębiorstw” na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Katedra Controllingu, Analizy Finansowej i Wyceny.

Doświadczenie nabyła w największych kancelariach prawniczych Pomorza Zachodniego oraz firmach audytorsko – księgowych, obsługujących również Urzędy, w tym Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Przy zgłoszeniu do 30. sierpnia cena szkolenia to jedyne 325 zł/os!

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo