Aktualne problemy podatkowe – odliczenie i korekta podatku VAT

18 marca_09:00 - 13:00

339zł

Termin: 18. marca Miejsce: SZKOLENIE ONLINE Cena:  339 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl

AdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Adresaci:

Szkolenia przeznaczone są dla pracowników wydziałów finansowych i księgowych jednostek samorządu terytorialnego (zarówno dla urzędów obsługujących JST, jak i jednostek organizacyjnych), a także dla pracowników instytucji kultury. Szkolenie skupia się na aspektach praktycznych omawianych problemów, odwołuje się do atu lanej praktyki organów podatkowych i sądów administracyjnych oraz poparte jest dużą ilością przykładów z działalności JST  i instytucji kultury.

1. Zakres opodatkowania podatkiem VAT.

• Wskazanie na katalog czynności opodatkowanych podatkiem VAT i zdarzenia niepodlegające opodatkowaniu – omówienie transakcji, których kwalifikacja może rodzić wątpliwości i skutki dla odliczenia podatku VAT

2. Odliczenie podatku naliczonego.

• Omówienie podstawowych warunków odliczenia podatku i praktyczne zilustrowanie zasad ustalania związku danego zakupu z czynnościami opodatkowanymi.
• Analiza konkretnych przypadków (działanie w ramach konsorcjum i wspólnego przedsięwzięcia, zakup towarów i usług w związku z realizowaniem wydarzeń otwartych, świadczenia dla pracowników, wyposażenie firmy, usługi niematerialne, usługi od podmiotów powiązanych)
• Określenie terminów odliczenia podatku w przypadku zakupów krajowych i transakcji międzynarodowych.
• Rozliczenie faktur korygujących.
• Zasady odliczania podatku w przypadku zakupu pojazdów samochodowych, wydatków eksploatacyjnych i paliwa.
• Zdarzenia, które nie dają prawa do odliczenia podatku. Prawidłowe udokumentowanie transakcji jako warunek odliczenia.

3. Wpływ na odliczenie podatku aktualnych i planowanych zmian w podatku VAT

• Faktura ustrukturyzowana, a odliczenie VAT
• Faktura do paragonu, a odliczenie VAT – nowe zasady wystawiania faktur do paragonów.
• Split payment i jego wpływ na odliczenie VAT

5. Odliczenie podatku VAT z wykorzystaniem współczynnika proporcji.

• Zasady ustalania kwoty podatku podlegającej odliczeniu – kiedy korzystamy z współczynnika proporcji?
• Zasady wyliczania proporcji – jak ustalić obrót roczny, czy uwzględniamy czynności niepodlegające opodatkowaniu, kwalifikowanie dotacji, transakcje nie uwzględniane podczas wyliczenia współczynnika proporcji, zasady zaokrąglania współczynnika proporcji.

6. Tzw. współczynnik preproporcji.
• Kto jest zobowiązany do obliczania preproporcji – sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych, podmiotów uzyskujących dotacje, fundacji oraz jednostek samorządu terytoriualnego, uczelni i innych podmiotów dotowanych z budżetu państwa.
• Jak obliczać preproporcję – czy podatnik może samodzielnie ustalić wysokość współczynnika?
• Czy preproporcja zwalnia podatnika z obowiązku obliczania proporcji.
• Dotacje uwzględniane w obliczeniu preproporcji przez JST
• Moment wydatkowania dotacji, a konieczność uwzględnienia jej w preproporcji.

7. Korekta roczna

• Weryfikacja współczynnika proporcji i preproporcji, właściwa deklaracja podatkowa.
• Obowiązkowe korekty przy realizacji inwestycji.
• Zasady dokonywania korekty w przypadku nabycia środków trwałych. Sprzedaż środka trwałego w okresie korekty.
• Korekta w przypadku zakupu nieruchomości lub prawa wieczystego użytkowania.

Doradca podatkowy, prawnik, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, z ponad 10 letnim doświadczeniem pracy w ogólnopolskich spółkach doradztwa podatkowego, trener z ponad 1000 godzin przeprowadzonych szkoleń oraz publikacjami w ogólnopolskich czasopismach i eksperckich portalach internetowych. Od października 2014 r. członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych,  z nadanymi uprawnieniami zawodowymi doradcy podatkowego, specjalizujący się w zakresie podatku VAT i postępowań podatkowych.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 14 lutego cena za szkolenie to 299 zł / osobę!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017, poz.1219 t.j.) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez RES Edukacja – Kompleksowa organizacja szkoleń s.c. przy ul. Białostoczek 15/35 z siedzibą w Białymstoku. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przez jej wycofaniem