ABC antykorupcji i compliance – zgodnego z wytycznymi CBA i dyrektywą o sygnalistach – w jednostkach sektora publicznego

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie

#publiczne, antykorupcja, cba, compliance, interesy, ISO, koflikt, korupcja, naduzycia, osłona, pieniądze, sygnaliści, sygnalista, wytyczne

Termin: 19-20. listopada 2020   Miejsce: online Cena: 349 zł (+VAT)

Sylwia Głowacka
e-mail: sburak@res.edu.pl

Opis szkolenia, adresaci, cele

We wrześniu 2020 r. CBA opublikowało „Wytyczne w zakresie tworzenia i wdrażania efektywnych programów zgodności (compliance) w sektorze publicznym”. Wytyczne mają ogólny charakter.

Do grudnia 2021 r. jednostki sektora publicznego powinny wdrożyć mechanizmy sygnalizowania i ochrony sygnalistów przewidziane w Dyrektywie UE 2019/1937.

Przepisy w sprawie kontroli zarządczej zobowiązują kierowników jednostek sektora finansów publicznych do zapewnienia m.in. zgodności działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi oraz przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania.

Grupa docelowa

• Decydenci i kierownicy jednostek sektora finansów publicznych.
  • Dyrektorzy i pracownicy odpowiedzialni za rozwój organizacji.
  • Koordynatorzy kontroli zarządczej.
  • Koordynatorzy systemów antykorupcyjnych.
  • Doradcy ds. etyki.
  • Osoby zajmujące stanowiska narażone na zagrożenia korupcyjne.
  • Pełnomocnicy systemów zarządzania.
  • Prawnicy zapewniający obsługę prawną jednostki.
  • Audytorzy wewnętrzni i kontrolerzy.

Cele i efekty szkolenia

Podniesienie kompetencji w zakresie:

• praktycznego zaplanowania i wdrożenia efektywnych programów zgodności (compliance) zgodnych z ogólnymi wytycznymi CBA,
  • zaplanowania i wdrożenia mechanizmów sygnalizowania i ochrony sygnalistów zgodnych z wymaganiami dyrektywy 2019/1937,
  • wzmocnienia systemu kontroli zarządczej w jednostce,
  • ograniczania ryzyka działania jednostki niezgodnie z prawem i standardami, nadużyć i korupcji.

Program:

DZIEŃ I

1. Okres zwiększonego ryzyka korupcji i nadużyć w czasie pandemii i recesji.
2. Kontrola zarządcza – zapewnienie zgodności z prawem i etycznego postępowania.
3. Programy zgodnożci (comp0liance) – tło hostro
4. Systemy zarządzania antykorupcją i zgodnością (compliance) – cele i zakres. Wytyczne CBA na tle norm ISO 37001 i ISO 19600.
5. Sygnaliści – tło historyczne, przykłady.
6. Prawne podstawy etyki w sektorze publicznym.
7. Przestępstwa korupcyjne w sektorze publicznym. Zasady odpowiedzialności karnej.
8. Konflikt interesów w sektorze publicznym. Rodzaje, przyczyny, skutki, metody unikania.

DZIEŃ II
9. Praktyczne aspekty wdrażania wytycznych CBA:
a. zaangażowanie kierownictwa – przywództwo formalne i faktyczne
b. zintegrowanie zgodności z misją – zarządzanie strachem, ryzykiem i przez wartości,
c. kompetencje i zadania pracowników ds. zgodności – zasoby osobowe i intelektualne,
d. monitorowanie i ocena zgodności – sposoby oceny, komunikacja, audity, certyfikacja, stałe doskonalenie,
e. szkolenie – podnoszenie świadomości oraz kanał komunikacji,
f. kluczowe kompetencje – ocena kontekstu jednostki i projektowanie rozwiązań,
g. ocena ryzyka – zarządzanie ryzykiem korupcji i braku zgodności w sektorze publicznym,
h. skuteczna samoocena – metody samooceny, wykorzystanie CAF, powiązanie z systemem kontroli zarządczej
i. sankcje oraz narzędzia profilaktyczne,
10. Praktyczne aspekty wdrożenia dyrektywy 2019/1937 w zakresie:
a. stworzenia kanałów sygnalizowania,
b. ochrony sygnalistów,
c. procedury postępować wyjaśniających.
11. Użyteczne uzupełnienia:
a. skuteczne kodeksy etyki, postępowania, polityki prezentowe,
b. efektywne mechanizmy analizy oświadczeń o stanie majątkowym,
c. przeglądy wewnętrznych procedur pod kątem zapobiegania konfliktowi interesów, nadużyciom i korupcji.
d. dodatkowe procedury na czas pandemii i recesji,
e. osłona antykorupcyjna – blaski i cienie współpracy ze służbami specjalnymi.
12. Podsumowanie.

Maciej Wnuk

Autor i współautor wielu publikacji z zakresu przeciwdziałania konfliktowi interesów i korupcji, m.in.:

• „Konflikt interesów – czym jest i jak go unikać?”,
  • „Konflikt interesów w zamówieniach publicznych. Praktyczny poradnik”,
  • „Świadomość ryzyka korupcji i zmowy przetargowej w zamówieniach publicznych”,
  • „Procedury antykorupcyjne w jednostkach sektora publicznego i prywatnego”.

Zajmował się praktycznie przeciwdziałaniem korupcji jako radny i kontroler w warszawskim samorządzie oraz pełniąc funkcję członka zarządu Transparency International Polska. Wdrażał systemy antykorupcyjne w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Ekspert Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie normy ISO 37001 Systemy zarządzania działaniami antykorupcyjnymi.

Obecnie szkoli i pomaga wdrażać systemy zarządzania ryzykiem konfliktu interesów i korupcji.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 30. października cena szkolenia to jedyne 299 zł/os!!

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

19 listopad 2020 09:00

20 listopad 2020 13:00

Warsztaty praktyczne: układanie receptur i jadłospisów w żywieniu zbiorowym dzieci i młodzieży.

KWALIFIKOWALNOŚĆ WYDATKÓW W PROJEKTACH UE NA LATA 2021-2027

Rozliczanie Projektów Unijnych